Chp'li Koç: En Kucaklayıcı Listeyle Toplumun Önüne Geliyoruz

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “CHP listeleri, bugün 7 Haziran’da sandığa gidecek siyasi partiler içerisinde en demokratik, en katılımcı ve en kucaklayıcı listeler olarak toplumun önüne gelm

Haberler 07.04.2015, 09:44
Chp'li Koç: En Kucaklayıcı Listeyle Toplumun Önüne Geliyoruz

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “CHP listeleri, bugün 7 Haziran’da sandığa gidecek siyasi partiler içerisinde en demokratik, en katılımcı ve en kucaklayıcı listeler olarak toplumun önüne gelmiş bulunuyor” dedi.

Koç, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, milletvekili adaylarının profiliyle ilgili genel bir değerlendirme yaptı.

Diğer siyasi partilerin aday belirleme yönetmelerini eleştiren Koç, “Bir vesayet baskısı altında belirlenen aday listeleri. Bir diğer tarafta tamamen içine kapalı bir sistem. Tek bir kişinin iki dudağı arasından çıkan siyaset kaderini belirleme süreci. Bir diğer yapıya bakıyorsunuz, söylemde demokrasi bol, söylemde demokrasiyi andıracak her şey var, fakat aday belirleme noktasına geldiğiniz zaman değişik vesayet odaklarının listelere damga vurduğunu görüyorsunuz” diye konuştu.

CHP’nin ise, Şubat 2012’deki tüzük değişikliyle yüzde 85 oranında adayını örgütündeki üyelere danışarak belirlenme kararı aldığını anımsatan Koç, “Bir tek CHP, partisine kayıtlı üyelerin tercihini listelere yüzde 80’den fazla oranda yansıtan parti oldu” dedi.

Siyasi Partiler Yasası’nın genel merkezlere yüzde 5 oranında kontenjan kullanma hakkı verdiğini, CHP’nin de bu kontenjan hakkını PM toplantısında belirlediğini kaydeden Koç, aday profiliyle ilgili de bilgi verdi.

-10 İLDE KADIN ADAYLAR İLK SIRADA-

CHP’nin 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirileceğini ifade ettiğini ve bu sözün de tutulduğunu belirten Koç, İstanbul 3. Bölgede 8, İstanbul 2. bölgede 7, İstanbul 1. bölgede 6, Ankara 1. bölgede 5 kadın adayın olduğunu söyledi.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir ve Kocaeli’nde kadın adayların birinci sırada bulunduğunu belirtti.

-YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE KADIN ADAY VAR-

Listelerin bütününe bakıldığında 10 genç adayın, 3 engelli adayın ve toplam 103 kadın adayın bulunduğunu belirten Koç, “Önemli bir kısmı seçilebilecek noktalarda, 5’te 1 oranında yani yüzde 20’nin üzerinde bir kadın aday profili var” dedi. Öğrenim durumlarına göre 354 adayın üniversite mezunu, 45 adayın yüksek lisans, 28 adayın yüksekokul, 83 adayın lise, 15 adayın ortaokul, 18 adayın da ilkokul mezunu olduğunu kaydeden Koç,  adaylar arasında 91 avukat, 62 mühendis, 46 işadamı, 45 emekli, 43 de doktorun yer aldığını belirtti.

-“CHP, TÜRKİYE’NİN HER KESİMİNİ KUCAKLAYACAK BİR ADAY PROFİLİ ÇİZDİ”-

PM’de alınan karar doğrultusunda Adıyaman 2. sırada, Mersin 1. sırada, Malatya 2. sırada kontenjandan vazgeçildiğini ifade eden Koç, şöyle devam etti:

“Örgütlerimizin oy kullanarak yaptıkları tercihlerle birlikte aday profillerine baktığınızda CHP, Türkiye’nin her kesimini, her inanç grubunu, her bölgesel özelliği kucaklayacak bir aday profili ile toplumun önüne geliyor. Ayrıştırılan, kutuplaştırılan, her gün bir çatışma tohumu ekilen bir toplumdan bahsediyoruz. CHP bütün bunları gözeten bir tercihte bulunmuştur.

Hiçbir liste herkesi aynı anda aynı derecede mutlu edecek listeler değildir. Ama geneliyle CHP listeleri, bugün 7 Haziran’da sandığa gidecek siyasi partiler içerisinde en demokratik, en katılımcı listeler ve en geniş kucaklayıcı olarak toplumun önüne gelmiş bulunuyor.”

-“CHP’DE BU KAZANIM KOLAY OLMADI”-

CHP’nin aldığı bu inisiyatifin diğer partilere de örnek olmasını dileyen Koç, “Diğer siyasi partilerin tabanına da seslenmek istiyorum; taleplerinizi yükseltin. Ankara’daki padişahlara, Ankara’da iki dudağı arasından ekip kurarak kendine bağlı milletvekili yerleştirme çabasında olanlara sizler de karşı koyun. CHP’de bu kazanım kolay olmadı, bir mücadele sonrasında oldu. Bu mücadeleyi veren çok sayıda arkadaşımız var ve bunların bir kısmı siyaset haklarını kaybettiler. Bu mücadele bugün 2015 seçimlerine giderken, CHP’yi bu çerçeveye ulaştırdı. Darısı padişahların onayladığı listelerde adını arayanlara, darısı sağda-solda, Türkiye dışında vesayetle listelere girmeye çalışanlara, darısı halktan, üyelerinden, tabanlarından korkmayanlara” diye konuştu.

-“İNANIYORUM, BUNDAN SONRA ÜYE SAYISINDA PATLAMA OLACAK”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, daha önce duyurulmasına karşın açıklamanın neden Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılmadığına ilişkin, “Genel Başkanımız yoğun bir çalışma içinde, bazı eksiklerin tamamlanması için o mesai içinde” dedi.

Koç, 80’i aşan mevcut milletvekilinin listede yer almadığını belirtilmesi üzerine ise, milletvekillerinin çoğunun da ön seçime girdiğini ve bunun üyelerin kararı olduğunu ifade ederek, “Bu kararı hepimizin saygıyla karşılaması gerekiyor. Bu da sonrası için de bir projeksiyon yaratıyor; demek ki partiye kayıt olarak bu karar aşamalarında, seçme göreviyle yükümlü olunduğunda, konuşmak yerine partiye üye olup çalışıp bu noktalarda tercihini belirterek katkı koymak önem arz ediyor. Ben inanıyorum, CHP’nin üye sayısı bundan sonra bir patlama gösterecek” diye konuştu.

Siyasette küsme diye bir duygunun olacağına inanmadığını ifade eden Koç, “Ama bu kırgınlıklar, küskünlükler parti içi muhalefetten ziyade buruklukla ifade edilebilir. Böyle bir şey yok, zaman zaman nöbet değişimleri olacaktır” dedi.

-“TOPLUMUN DUYARLILIKLARINI KAPSAYAN PROFİLİ ÖRGÜT ÇIKARDI, KONTENJANLA DA EKSİKLER TAMAMLANDI”-

Türbanlı adaylarının olup olmadığı konusunda da Koç, “Türkiye bazı semboller üzerinden artık siyaset yapmayı bırakmalı, herkesin inancı da yaşam tarzı da saygılı olunması gereken alanlardır. Böyle bir kategorik yaklaşıma karşıyım” dedi.

Kendisinin kontenjan adayı olduğunun anımsatılması üzerine ise, “Partinin hem saymanı, hem sözcüsüydüm. Ben evime dönemiyorum bırakın uzaktaki bir seçim bölgeme gidip orada milletvekili olmanın gereğini yerine getirmeyi. Partinin parasının emanet edildiği kişiyim ve aday olarak girdiğinizde çok etik olmayan tartışmaların ortasında kalınacağının hesap edilmesi gerekir. Yoksa taban gücü bakımından sıkıntılı bir noktada değilim” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’nin tüzüğü, programı açık ve net olan bir parti olduğunu vurgulayan Koç, “Bu ilkeleri paylaşan ve bunları kendi yaşamında kabul eden herkes CHP’de siyaset yapılabilir. Toplumun tüm duyarlılıklarını kapsayan bir aday profilini zaten örgüt çıkardı, kontenjanla da eksikler tamamlandı. Toplumun huzur, barış, demokrasi isteyen, artık farklı vesayet fotoğrafından çıkmak isteyen, Türkiye’de içeride huzurlu dışarıda barışçıl, üreten, ürettiğini hakça bölüşen bir ülke olmasını isteyen herkes CHP’de bu fotoğrafı görüyor” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@