Chp'li Koç: Biz Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız, Dedik (2/son)

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “7 Haziran’da sandıktan çıkan milli irade mi Türkiye’nin bundan sonra siyaset akışına yön verecek yoksa bir başka odağın tek başına geliştirmek istediği kişisel irade mi milli iradenin önüne geçecek? Tüm milletimizin bunu sağlıklı değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

Haberler 05.08.2015, 19:07
Chp'li Koç: Biz Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız, Dedik (2/son)

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “7 Haziran’da sandıktan çıkan milli irade mi Türkiye’nin bundan sonra siyaset akışına yön verecek yoksa bir başka odağın tek başına geliştirmek istediği kişisel irade mi milli iradenin önüne geçecek? Tüm milletimizin bunu sağlıklı değerlendirmesi gerekiyor. CHP, milli iradenin talepleri noktasında, ‘ben üzerime düşeni yapmaya hazırım’ demiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Koç, MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Terör olaylarının can yakmaya devam ettiğini belirten Koç, dün HDP ile yapılan görüşmeye de işaret ederek CHP’nin, PKK terör örgütüne kayıtsız şartsız silah bırakma çağrısı yaptığını belirtti. Türkiye’de herkesin ‘artık kan akmasın’ dediğini ifade eden Koç, vatandaşların Türkiye ekonomisinin istikrarlı, tüm sosyal katmanları kapsayan bir büyüme hedefine ulaşmasını istediğini belirtti. Türkiye’nin her şeyden önce birinci sınıf bir demokrasi, hukuk devletinin tekrar geçerli olmasını istediğini vurgulayan Koç,  “Bu yönde de çabalarımızı bizler, 7 Haziran sonrasında sandıktan çıkan sonuçların, yani milli iradenin bize gösterdiği yolda sergilemeye özen gösteriyoruz” dedi.

Bu süreç içinde CHP’nin ana ilkesinin parti değil ülke çıkarları olarak şekillendiğini belirten Koç, olumsuz tepkiler geliştirme gayretlerine rağmen, ülkenin hükümetsiz kalmamasına dönük yapıcı olmaya çalıştıklarını kaydetti.  

-AK PARTİ HEYETİNE TEŞEKKÜR ETTİ-

AK Parti ile heyetler arası yapılan koalisyon görüşmelerini anımsatan Koç, “O masada bir samimiyet sergilenmiştir, tüm açıklığımla AK Parti heyetine teşekkür etmek istiyorum. O masadaki görüşmelerin bütün ayrıntıları konusunda da bir merak uyandığı çok doğaldır. Bu merak bizler tarafından ancak genel çerçevede giderilmiştir” dedi. Toplantıların ardından yaptıkları açıklamalara karşın, değişik yayın organlarında farklı yorumlar yapıldığını belirten Koç, bugün manşetten çıkan iki haberin ise uzaktan yakından gerçekle ilgisi olmadığını ifade etti. 

-“HER İKİ TARAF DA GÖRÜMELERE İYİ HAZIRLANDI”-

Görüşmelerde, anayasa, temel hak ve özgürlükler, ekonomi, sosyal ağlar, iç ve dış güvenlik, dış politika, eğitim konularının tüm boyutlarıyla ele alındığını belirten Koç, “Samimiydi, açıktı, her iki tarafın da çok iyi hazırlandığı görüşmelerdi. Yazılı yayın organlarında yer alan ‘AK Parti hazırlıksızdı, bizi dinledi, şöyle yaptı, böyle yaptı…’ bunlar tamamen asılsızdır. Tam tersine oradan temsilci olarak gelen arkadaşlar son derece hazırlıklıydı” diye konuştu.

İktidar ve ana muhalefet partilerinin görüşmesinde tabii ki görüş ayrılıkları olabileceğini ifade eden Koç, koalisyon görüşmelerine geçilmesi konusunda kendilerinin karar verici ve yetkili konumda olmadıklarını da sözlerine ekledi. 

- "RAPOR SAYIN GENEL BAŞKANIMIZA SUNULMASI AŞAMASINDA"

Heyetlerin partiler adına belli yetkilerle donatıldığını belirten Koç, “Tabii ki AK Parti’nin Sayın Genel Başkanının kararı, henüz bir berraklık ifade etmediği için kesinlik arz etmiyordu tutumları. Bizler verilen görev çerçevesinde sorumluluklarımızı yerine getirdik. Bunlarla ilgili değerlendirmeleri bir rapor haline getirdik, Sayın Genel Başkanımıza sunulması aşamasında” dedi.

-“CHP’NİN TAVRI ÜZERİNDE YORUM YAPILAMAYACAK ŞEKİLDE BERRAKTIR”-

Neden uzlaşmacı bir tutum sergiledikleri konusunda ise Koç şunları kaydetti:

“Bu, Türkiye’nin bu süreçten mutlaka bir hükümet kurularak güçlü tabana dayanan, geniş profilli diye ifade ettiğimiz ve birinci sınıf demokrasiyi, ülkede huzuru, barışı, kardeşliği hedefleyen bir hükümet doğması için çabalarımızı esirgemeden ortaya koyduk. Bu, tüm milletimizin takdirine bırakılmış siyasi bir davranış şeklidir. Buradaki samimiyetimiz çok açık ve nettir.  Türkiye yakıcı sorunlarla karşı karşıya. Bunları biz abartmıyoruz, onun için kişisel, partisel çıkarlar değil, ülkemizin çıkarlarının ön planda olduğu bir siyaset davranış şeklini benimsediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sonuç ne şekilde gelişir bilmiyorum ama CHP’nin tavrı açık, net, anlaşılabilir ve üzerinde yorum yapılamayacak şekilde berraktır.”

-“PKK TERÖR ÖRGÜTÜ MUTLAKA SİLAH BIRAKMALI”-

Koç, terör sorunun ise meşru siyasi aktörlerle görüşerek bir çözüme kavuşturulması gerektiğini belirterek, “Onun için meşru siyasi aktörlerin bu süreçte çok daha yüksek sesle, çok daha net bir siyasi duruşla teröre karşı tavır alması gereği de dün yapılan HDP ziyareti sonrasında Grup Başkanvekilimiz tarafından ifade edilmiştir. Evet, PKK terör örgütü mutlaka silah bırakmalıdır. Türkiye’de huzurun, kardeşliğin ön şartı haline gelen bir tabloyu söylüyoruz, bu açık ve nettir” diye konuştu.

Koç, geçtiğimiz günlerde CHP heyetlerinin Diyarbakır ve Adıyaman’da sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiklerini de anımsatırken, bölgede “bizler de huzur istiyoruz, bizler de bu ülkede ekonomik kalkınmadan pay alarak kardeşçe yaşamak istiyoruz” şeklinde feryat edildiğini söyledi.  Bu haklı feryatları duyması gerekenin siyaset kurumu olduğunu vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

“Buradan hiçbir siyasi partiye öğüt verecek değilim ama bir ödev verilmiştir. ‘Türkiye’de huzuru sağlayın kardeşim, 7 Haziran’da sandıktan çıkan sonucun gereğini yapın’, ödev budur. Zaten ana tartışma noktası burada düğümleniyor. 7 Haziran’da sandıktan çıkan milli irade mi Türkiye’nin bundan sonra siyaset akışına yön verecek yoksa bir başka odağın tek başına geliştirmek istediği kişisel irade mi milli iradenin önüne geçecek? Tüm milletimizin bunu sağlıklı değerlendirmesi gerekiyor. CHP, tarafını seçmiş ve tavrını da koymuştur. 7 Haziran’da sandıktan çıkan milli iradenin talepleri noktasında, ‘ben üzerime düşeni yapmaya hazırım’ demiştir.”  (ANKA/SON)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@