Chp'li İlgezdi, Metro'daki Ses Kayıtlarını Sordu

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Geçtiğimiz Pazartesi günü Ankara Metrosunda yaşanan canlı bomba paniğinin özel bir televizyon kanalında yayınlanan sesli görüntüleri, Ankara Metrosundaki güvenlik kameralarının sesleri de kayıt edebildiğini ortaya çıkartmıştır. Bu kayıtlar şayet yolcuların bilgisi olmadan yapılmaktaysa Anayasa ve yasalara aykırıdır” diyerek bilgi istedi.

Haberler 17.10.2015, 23:00
Chp'li İlgezdi, Metro'daki Ses Kayıtlarını Sordu

ANKARA (ANKA) -CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Geçtiğimiz Pazartesi günü Ankara Metrosunda yaşanan canlı bomba paniğinin özel bir televizyon kanalında yayınlanan sesli görüntüleri, Ankara Metrosundaki güvenlik kameralarının sesleri de kayıt edebildiğini ortaya çıkartmıştır. Bu kayıtlar şayet yolcuların bilgisi olmadan yapılmaktaysa Anayasa ve yasalara aykırıdır” diyerek bilgi istedi.

Başbakan Davutoğlu’nun yazılı cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren İlgezdi, “Ankara’da 10 Ekim cumartesi günü düzenlenecek ‘Barış Mitingi’ öncesi Tren Garı’nın önünde meydana gelen katliam ülkeyi derinden yaralamıştır. Resmi rakamlara göre 100’ün üzerinde vatandaşımız hayatını kaybederken, ortaya çıkan tablo derin bir travmaya sebep olmuştur. Bu tip saldırıların amacı ülke sınırları içerisinde korku ve panik havası yaratarak, yurttaşları sindirmek ve ezmektir” diyerek şöyle devam etti:

“12 Ekim 2015 pazartesi günü Ankara Metrosunda meydana gelen bir olay, ne yazık ki korku iklimin geldiği noktayı gözler önüne sermiştir. Batıkent-Sincan yönüne giden metroda, bir genç kızın, yanındaki vatandaştan şüphelenerek ‘Bomba var!’ diyerek bağırması sonucu büyük bir panik yaşanmıştır. Yurttaşlarımızın Ankara Tren Garı önünde meydana gelen olayın bir benzerinin her an başlarına gelebileceği korkusuyla yaşamaya çalıştıklarını kanıtlayan bu olayın güvenlik kamerası görüntüleri de bir özel kanalda yayınlanmıştır. Güvenlik Kamerası görüntülerinde, genç bir kadının ‘Arkadaş canlı bomba’ diye bağırdığı ve yaşanan panikte metroda bulunan vatandaşlarımızın çığlıkları duyulmaktadır. Özel haber olarak yayınlanan görüntülerde, muhabir söz konusu olaya ilişkin güvenlik kamerası kayıtlarında ‘kaçın, kaçın’ seslerinin duyulduğunu da açıkça belirtmektedir.

Bu bilgiler ışığında; Ankara Metrosundaki araçlarda bulunan Güvenlik Kameraları aynı zamanda ses kaydı yapabilmekte midir? Yapabiliyorsa, bu bant yayını Ankara metrosu aracının Güvenlik kamerası görüntüleri midir? Öyle ise tüm Ankara metrosu araçlarında sürekli sesli ve görüntülü kayıt yapılmakta mıdır? Kapalı alanlarda kişilerin bilgisi haricinde veya bir mahkeme kararı olmaksızın görüntü ve eşzamanlı sesli kayıt yapılması yasal mıdır? Değil ise Ankara metrosunda vatandaşlar yasal olmayan bir şekilde dinlenmekte midir? Ankara metrosunda vatandaşların ses kaydı yapılarak dinlenebileceği yönünde bir uyarı bulunmakta mıdır? Bulunmuyor ise sorumlular hakkında başlatılan yasal bir işlem var mıdır, yok ise başlatılacak mıdır?

Ankara Metrosundaki asansörler ile hollerde de güvenlik kamerası bulunmakta mıdır? Buralarda eşzamanlı sesli ve görüntü kayıt yapılmakta mıdır? Ankara genelinde vatandaşların bilgisi haricinde veya bir mahkeme kararı olmaksızın görüntü ve eşzamanlı sesli kayıt yapılan başka hangi kapalı mekan ve ulaşım aracı bulunmaktadır? Söz konusu Güvenlik Kameraları eliyle vatandaşların rızası ve bilgisi olmadan ses kaydı yapılıyorsa, bu Anayasa’da güvence altına alınan kişilik haklarına aykırı değil midir? Anayasa suçu işleyen sorumlular hakkında hukuki işlem başlatılacak mıdır?”(ANKA)

(ÜNS/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@