Chp'li Hamzaçebi: Bunların Adam Olacak Bir Yanı Yok

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İç Güvenlik Paketine ilişkin, “Doğru olan yasanın görüşmelerine bir iki gün ara vermek ve bu anayasaya aykırı, özgürlükleri baskı altına alan, hukuk devletiyle bağdaşmayan

Chp'li Hamzaçebi: Bunların Adam Olacak Bir Yanı Yok

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İç Güvenlik Paketine ilişkin, “Doğru olan yasanın görüşmelerine bir iki gün ara vermek ve bu anayasaya aykırı, özgürlükleri baskı altına alan, hukuk devletiyle bağdaşmayan düzenlemeleri tasarıdan çıkarmaktır. Bunların adam olacak bir yanı yoktur. Komisyona da çekebiliriz, ara da verebiliriz, her ikisi mümkün” dedi.

-“ERDOĞAN, MERKEZ BANKASI ÜZERİNDE ÇOK SİSTEMLİ BİR ŞEKİLDE BASKI UYGULUYOR”-

Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik sözlerini değerlendirerek, “Bir süredir Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası üzerinde çok sistemli bir şekilde baskı uyguluyor. ‘Faizi indirmedin’ diye Merkez Bankası Başkanı’na hesap soruyor” dedi.

-“DAVUTOĞLU KENDİSİNE ÇİZİLMİŞ OLAN O KÜÇÜK BİR DAİRE İÇERİSİNDE BAŞBAKANLIK ROLÜNÜ OYNAMAYA ÇALIŞIYOR”-

Cumhurbaşkanı’nın Suudi Arabistan’a gitmeden yaptığı açıklamalara işaret eden Hamzaçebi, şöyle dedi:

“Bu hain kervanına Sayın Babacan’ı da kattı. Sayın Ali Babacan’ı vatan hainliği ile suçluyor. Ve bunları seyreden Davutoğlu var. Davutoğlu başbakan mı, değil mi ben merak ediyorum. Başbakan Yardımcısı ve Merkez Bankası Başkanı vatana ihanetle suçlanıyor, Davutoğlu’da susuyor. Sayın Davutoğlu susarak bunu geçiştiremezsin, tavır almak zorundasın ya Cumhurbaşkanı doğru söylüyor ya da Cumhurbaşkanı yanlış söylüyor. Eğer Cumhurbaşkanı doğru söylüyor ise derhal Başbakan Yardımcısıyla, Merkez Bankası Başkanını görevden alacaksın yok yanlış söylüyor ise Başbakan Yardımcın ile Merkez Bankası Başkanına sahip çıkacaksın. Çık konuş. Konuşamaz. Ahmet Davutoğlu kendisine çizilmiş olan o küçük bir daire içerisinde başbakanlık rolünü oynamaya çalışıyor.”

-CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRIDA BULUNDU-

Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunan Hamzaçebi, “Eğer Merkez Bankası Başkanı ve Ali Babacan eğer suç işliyor ise vatana ihanet suçunu işliyor ise senin emrinde Devlet Denetleme Kurulu var. Görevlendir, gitsin, bu ihanet suçunu tespit etsinler” dedi.

-SAVCILARA ÇAĞRIDA BULUNDU-

Cumhuriyet savcılarını da göreve çağıran Hamzaçebi, şöyle devam etti:

“Ortada devletin Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir kişi var. Devletin en önemli bürokratını vatana ihanetle suçluyor. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısını da bu kapsama sokuyor, savcılar duruyor, savcılar derhal harekete geçmeli. Vatana ihanet suçu varsa gereğini yapsınlar, yoksa dönüp cumhurbaşkanı hakkında gereğini yapsınlar, gerekli açıklamayı yapsınlar.

Cumhurbaşkanı gelişigüzel konuşma hakkına sahip değildir. Merkez Bankası Başkanını istifaya zorluyor.

Merkez Bankası Başkanını faiz lobisine hizmet ettiği düşüncesine kesinlikle katılmıyorum. Ortada lobiye hizmet eden birisi var, o da her konuşmasıyla doları yükselten kişidir, o da dolar lobisine hizmet ediyor.”

-“PKK’NIN KONGRE YAPMASI YÖNÜNDE BİR ÇAĞRI”-

HDP heyeti ile Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan arasında hafta sonu yapılan görüşmeye işaret  eden Hamzaçebi, “PKK’nın silah bırakması, çatışmalara son verilmesi,  insanların ölmemesi toplum olarak hepimizin arzu ettiği bir şeydir. Ancak dikkatlice incelendiğinde ortada bir silah bırakma çağrısının bugün için henüz yapılmış olmadığı sadece PKK’nın silah bırakması için bahar aylarında PKK’nın kongre yapması yönünde bir çağrının olduğu anlaşılacaktır” diye konuştu.

Hamzaçebi, Kürt sorunun çözümü konusunda CHP olarak başından bu yana çok net açık bir tavır ortaya koyduklarını da ifade etti.

-“SÜRECİN SAYDAM VE AÇIK BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMESİNİ İSTİYORUZ”-

Açıklamayı HDP heyetinin yaptığına dikkat çeken Hamzaçebi, “Hangi hususlarda anlaşmaya vardınız. Bunu kamuoyuyla paylaşmış değil, bunların milletle paylaşılmasını, sürecin saydam ve açık bir şekilde yürütülmesini istiyoruz” dedi.

İç Güvenlik Paketi’ne yönelik soruya Hamzaçebi, “Öyle anlaşılıyor ki Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nde İç Güvenlik Paketi de görüşülmüş, izleyeceğiz bakalım. Bizim CHP olarak bizim ortaya koyduğumuz görüşler ya da MHP’nin ortaya koyduğu görüşler demek ki hükümet tarafından kabul görmüyor ama İmralı tarafından ortaya konur ise kabul görüyor” yanıtını verdi.

-“TEKRİRİ MÜZAKERE GÖRÜŞÜMÜZ TABİİ Kİ VARDIR, BU ÖNERİ AKP’DEN GELİRSE DERHAL BUNU YAPABİLİRİZ”-

“Hükümet İç Güvenlik Paketi konusunda size gelirse, bir orta yol bulalım derse, buna açık mısınız?” sorusuna da Hamzaçebi, “Biz burada haftalardır söylüyoruz tasarı yanlış. Polise göz altı yetkisi olmaz. Bu gözaltı yetkisini tasarıdan çıkaracak tekriri müzakereye elbette biz de istiyoruz. Polise arama yetkisi olmaz, hakim kararı olmadan polis kişinin üstünü, eşyasını, arabasını arayamaz. Elbette bunların çıkarılması için CHP başından beri bir politika izlemiştir. Biz aynı görüşteyiz, bunların yasadan çıkarılması gerekir. Tekriri müzakere görüşümüz tabii ki vardır. Bu öneri AKP’den gelirse derhal bunu yapabiliriz” yanıtını verdi.

-“DOĞRU OLAN YASANIN GÖRÜŞMELERİNE BİR İKİ GÜN ARA VERMEK”-

İç Güvenlik Paketi’nin görüşmelerine ara verilmesi gerektiğine dikkat çeken Hamzaçebi, “Doğru olan yasanın görüşmelerine bir iki gün ara vermek ve bu anayasaya aykırı, özgürlükleri baskı altına alan, hukuk devletiyle bağdaşmayan düzenlemeleri tasarıdan çıkarmaktır. Bunların adam olacak bir yanı yoktur. Komisyona da çekebiliriz, ara da verebiliriz, her ikisi mümkün. Gözaltı yetkisi kesinlikle çıkmalı. Arama yetkisi, ‘şöyle arasın, böyle arasın bir ortayı bulalım’ böyle bir şey olmaz” diye konuştu.

Açıklanan 10 maddeye ilişkin soruya da Hamzaçebi, “Bunun altının doldurulması lazım diyorlar, altının nasıl doldurulacağı konusunda bir müzakere olduğu anlaşılıyor” dedi.

10. maddeye işaret eden Hamzaçebi, “Yeni anayasa, öyle anlaşılıyor ki yeni anayasa konusunda AKP ile HDP bir uzlaşma sağlamış durumda. Yeni anayasayı AKP, HDP ittifakı gerçekleştirecek” değerlendirmesini yaptı.

-“BÜYÜK KONUŞMAYACAKSIN BİR GÜN GERİ ADIM ATARSIN”-

“Cumhurbaşkanı İç Güvenlik Paketi geçecek diyor, ne diyorsunuz?” sorusuna Hamzaçebi, “Davutoğlu da onu söyledi. Büyük lokma ye, büyük konuşma demişler. Büyük konuşmayacaksın bir gün geri adım atarsın” dedi.

-“IŞİD İLE BİR İTTİFAKI VARDIR”-

Bir soru üzerine Hamzaçebi, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Erdoğan’dan bu yana, Davutoğlu’nun hükümeti IŞİD ile işbirliği içerisindedir. IŞİD ile bir ittifakı vardır” dedi. (ANKA/SON)

(MG/ÖZK)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.