Chp'li Gök'ten Şok Seçim İddiası

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök\'den Şok Seçim İddiası

Haberler 07.10.2015, 20:01
Chp'li Gök'ten Şok Seçim İddiası

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, 2014 sonu itibariyle işyerleri ve bağımsız çalışanlardan toplam 65,2 milyar lira düzeyinde birikmiş prim alacağı olan SGK’nın 7 Haziran seçimlerinden önce alacaklarının tahsiline yönelik yasal süreci durdurduğunu, bunun 7 Haziran seçimlerine yönelik siyasi bir rüşvet olduğunu iddia etti.

Gök, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Sayıştay raporuna dikkat çekerek şöyle dedi:

“Sosyal Güvenlik Kurumu’nun halen 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/1-a (hizmet akdiyle zorunlu sigortalı çalıştıran işyerleri) , 4/1-b (bağımsız çalışanlar) ve 4/1-c (kamu kurumları) kapsamında birikmiş prim alacakları ne kadardır? Bu alacak miktarını, söz konusu maddelere (4/1-a, 4/1-b, 4/1-c)  göre ayrıştırarak, borçlu sayısı, anapara alacağı ve gecikme cezalarını ayrıntılı olarak açıklar mısınız?

2014 yılı sonunda çıkarılan bir yasayla SGK’nın prim alacaklarının yeniden yapılandırılarak tahsili öngörülmüştü. Söz konusu yapılandırma kapsamında, kaç mükellefin ne kadarlık bir borcu yapılandırılmıştır? Yapılandırma sırasında ne kadarlık bir alacaktan vaz geçilmiştir? Şu ana kadar ne kadar bir tahsilat yapılmıştır? Söz konusu rakamları 4/1-a, 4/1-b ve 4/1-c ayrımıyla açıklar mısınız?

Sayıştay’ın muhtemelen Mart – Nisan - Mayıs aylarında yaptığı denetim sonucu hazırladığı Temmuz 2015 tarihli raporda belirtilen, prim borçlarının tahsil edilmesi konusunda yasal sürecin işletilmemesinin nedeni nedir?  7 Haziran seçimlerine dönük bir siyasi tercih midir?

SGK, 1 Kasım seçimleri öncesinde de alacakların tahsili konusunda yasal süreci askıya almış mıdır? Haziran 2015-Ekim 2015 döneminde birikmiş SGK alacaklarından yapılan tahsilatın tutarını açıklar mısınız?

SGK’nın alacak tahsiliyle ilgili yasal süreci askıya alıp işletmemesi, sosyal güvenlik sisteminin geleceğini tehlikeye atmak değil midir?”

Konuya ilişkin açıklama yapan Gök, 2014 sonu itibariyle işyerleri ve bağımsız çalışanlardan toplam 65,2 milyar lira düzeyinde birikmiş prim alacağı olan SGK’nın 7 Haziran seçimlerinden önce alacaklarının tahsiline yönelik yasal süreci durdurduğunu belirterek, bunun 7 Haziran seçimlerine yönelik siyasi bir rüşvet olduğunu ileri sürdü. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@