Chp'li Gök'ten Şok İddia: Yılmaz'ın Adaylık Süreci Uygun Değil

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, yarın yapılacak Meclis Başkanlığı seçimi öncesinde, “Sayın İsmet Yılmaz’ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz” iddiasında bulundu.

Chp'li Gök'ten Şok İddia: Yılmaz'ın Adaylık Süreci Uygun Değil

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, yarın yapılacak Meclis Başkanlığı seçimi öncesinde, “Sayın İsmet Yılmaz’ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz” iddiasında bulundu.

Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Meclis Başkanlığı seçimine değindi. Kuvvetler ayrılığına işaret eden Gök, şöyle dedi:

“Bir milletvekili olan bakan ile bir milletvekili arasında hukuki olarak farklılıklar vardır. Bu da zaten yürütme ile yasamanın farklı bir organ olarak ortaya çıkmasını gözeten en büyük gerekçelerden bir tanesidir. İçtüzüğümüz TBMM Başkanının TBMM üyeleri arasından aday gösterileceğini ve seçileceğine amirdir. TBMM üyelerinden eğer bir kısmı daha sonra yürütme organının bir parçası olmuşsa bundan ne anlaşılmak gerekir. Kuvvetler ayrılığı prensibine göre yürütme artık Meclis’in içinden çıksa dahi farklı bir erk olarak planlanıp anayasaca hüküm altına alındıktan sonra artık bir milletvekili olan kişinin bakan olması halinde yürütme organını oluşturması halinde o kişi İçtüzük’te tarif edilen milletvekili vasfında değildir. AKP’li üyelerce aday gösterilen Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz yürütme organının bir parçasıdır ve yürütme organının bir parçası olarak Sayın İsmet Yılmaz’ın İçtüzüğümüzde ve Anayasada hukuksal olarak düşürülmemiş olması halinde dahi siyasal etik olarak ancak Milli Savunma Bakanlığından istifa edip Meclis’in içine gelmesiyle aday gösterilmesi söz konusudur. Siyasal etik, kuvvetler ayrılığı prensibi ve demokratik teamüller bunu gerektirir. Şu anda Sayın İsmet Yılmaz yürütme organının bir parçası olarak yasama organında karar almasını gerektiren bir ortamda AKP’li üyelerce aday gösterilmek suretiyle siyasal etiğe uygun olmayan tablonun içerisinde yer almaktadır. Yürütme ile yasamayı birbirinden ayıran anayasal kurallar, demokratik teamüller, etik değerler göz önüne alındığında Sayın İsmet Yılmaz’ın Milli Savunma Bakanlığından istifası ve bu şekilde aday gösterilmesi ancak söz konusu olabilirdi. Doğal olarak biz Sayın İsmet Yılmaz’ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz. Anayasanın ve kanunların yorumlanmasıyla ulaştığımız noktada Sayın İsmet Yılmaz’ın etik olarak Milli Savunma Bakanlığından istifası gerekmektedir.” (ANKA/SON)

(MG/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.