Chp'li Gök, İkinci El Otomobildeki Ayıplı Mal Satışını Meclis'e Taşıdı

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Türkiye’de 2. el oto sektöründe son 10 yılda yıllar itibariyle ayıplı mal satışı nedeniyle ticaretten men edilen firma sayısı nedir?” diye sordu.

Haberler 03.09.2015, 20:18
Chp'li Gök, İkinci El Otomobildeki Ayıplı Mal Satışını Meclis'e Taşıdı

ANKARA(ANKA) –CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Türkiye’de 2. el oto sektöründe son 10 yılda yıllar itibariyle ayıplı mal satışı nedeniyle ticaretten men edilen firma sayısı nedir?” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde, hasar görmüş yeni ve eski otomobillerin ayıpları gizlenerek ve fiyatı düşürülmeden pazarlarda, oto galerilerinde satıldığını ifade eden Gök, satış sürecinde ya da sonrasında ortaya çıkan ihtilafların yargı yoluna başvurulmadan çözülemeyecek boyutlara varmış olmasının, adaletin gecikmesine ve ticaretten korkulmasına neden olduğunu belirtti.

Yetkili bayilerden alınan bazı ikinci el araçların kilometresinin düşürülmüş olduğunu ifade eden Gök, ticari ahlak alışkanlığına aykırı ayıplı mal satışlarının hile ve aldatmaya dayalı yollarla yaygınlaşmakta olduğunu söyledi. Gök, Davutoğlu'na şu soruları sordu:

“Tüketicileri zor durumda bırakan, ticaret yapmaktan korkutan ayıplı işlemler neden önlenmemektedir?

Tüketicileri her zaman kolay olmayan bir hukuk mücadelesi vermek zorunda bırakmadan ilk el ya da ikinci el oto satışı yapan yetkili bayilerin satışa sundukları araçları önceden kontrol ederek ayıplar konusunda alıcıları bilgilendirmelerini ve keyfiyetin satış sözleşmesinde yer almasını zorunlu kılan kalıcı bir düzenek kurulması için ilgililere bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

Türkiye’de Otomotiv sektöründe İkinci El oto satışlarında son 10 yılda ortaya çıkan ayıplı mal satış sayısı nedir?

Türkiye’de ikinci el oto sektöründe son 10 yılda yıllar itibariyle ayıplı mal satışı nedeniyle ticaretten men edilen firma sayısı nedir?” (ANKA)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@