Chp'li Gök, Acele Kamulaştırma Nedeniyle İşsiz Kalacak Esnaf Sayısını Sordu

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Ulus ve civarı için alınan acele kamulaştırma kararının uygulanması halinde yıkılması söz konusu yapılar nedeniyle işsiz kalacak esnaf, kiracı ve çalışan sayısını sordu.

Chp'li Gök, Acele Kamulaştırma Nedeniyle İşsiz Kalacak Esnaf Sayısını Sordu

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Ulus ve civarı için alınan acele kamulaştırma kararının uygulanması halinde yıkılması söz konusu yapılar nedeniyle  işsiz kalacak esnaf, kiracı ve çalışan sayısını sordu.

Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odasının diğer bileşenlerin de omuz vermesiyle uygulamaların Ulus ve civarına zarar vermesini önlemeye dönük dava süreci yaşanmaktayken bölge ile ilgili olarak alınan ‘acele kamulaştırma kararı’nın  ‘yurt savunması’ ile ilgisi nedir?

Ulus ve civarındaki anılan bu yapılar bakımından  ‘acele kamulaştırma kararı’nı gerektiren hangi olağanüstü durum vardır?

Ulus ve civarında acele kamulaştırma yapılmaması halinde ne gibi sakıncalar doğabileceği hesaplanmıştır ki olağan kamulaştırma yolu tercih edilmiştir?

Ortada bir seferberlik ve savaş hali bulunmadığına göre, Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu’nun uygulanacağı bir yurt savunması söz konusu değilken, acele kamulaştırma kararının açıklanmayan bir başka gerekçesi var mıdır? Varsa nedir? Açıklar mısınız?

Ulus olarak içinden geçmekte olduğumuz bunalımlı sürecin atlatılması için atılacak adımlar,  savaş ve seferberlik hali yaşamadığımız ve olağanüstü hal içinde bulunmadığımız halde ‘Ulus semti için alınan acele kamulaştırma kararı’nda neden ısrar edilmiştir?

Ulus ve civarı için alınan acele kamulaştırma kararının uygulanması halinde yıkılması söz konusu yapılar nedeniyle etkilenerek işsiz kalacak esnaf, kiracı ve çalışan sayısı nedir? Doğacak sosyal sorunlar gereğince tartışılmış mıdır?

Kentin belleğini, çevresel duyarlılığını dumura uğratacak bu acele kamulaştırma kararını kentin tarihine saygı gereği bir kez daha gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve İçişleri Bakanlığı’nın acele kamulaştırma taleplerini içeren yazılarındaki gerekçeler nelerdir?

Bakanlar Kurulu’nun ‘acelecilik’ gerekçesini açıklayacak mısınız?” (ANKA)

(MG/AYÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.