Chp'li Çelebi: Türkiye, Ticari Çıkarlar Uğruna ‘Su Fakiri' Ülkeler Arasına Girecek

ANKARA(ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Türkiye’nin zannedildiğinin aksine su zengini bir ülke olmadığını vurgulayarak, “Ticari çıkarlar uğruna Türkiye yakın gelecekte su fakiri ülkeler arasına girecek. Hükü

Haberler 22.03.2015, 21:26
Chp'li Çelebi: Türkiye, Ticari Çıkarlar Uğruna ‘Su Fakiri' Ülkeler Arasına Girecek

ANKARA(ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Türkiye’nin zannedildiğinin aksine su zengini bir ülke olmadığını vurgulayarak, “Ticari çıkarlar uğruna Türkiye yakın gelecekte su fakiri ülkeler arasına girecek. Hükümetin yanlış politikaları sonucu, tarımda önemli ürün kayıpları yaşanırken, var olan suyumuz bir yandan endüstri ve enerji üretimi uğruna sorumsuzca kirletilirken sularımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Dünya Su Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Suyun, bütün yaşamsal alanları birbirine bağladığını ifade eden Çelebi,  “Su, sadece insanlar için değil, her canlı için vazgeçilmez bir haktır.  Türkiye, sanıldığının aksine su zengini bir ülke değildir, kişi başına ortalama bin 500 metreküp ile su azlığı yaşayan bir ülkedir. Ticari çıkarlar uğruna Türkiye yakın gelecekte su fakiri ülkeler arasına girecek. Hükümetin yanlış politikaları sonucu, tarımda önemli ürün kayıpları yaşanırken, var olan suyumuz bir yandan endüstri ve enerji üretimi uğruna sorumsuzca kirletilirken sularımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Enerji ihtiyacı bahanesiyle hükümetin politikaları sonucu kurulan HES’lerin, termik ve nükleer santrallerin, taş ocaklarının, kaya gazlarının ve kırsal-kentsel dönüşüm projeleri ile doğa ve insanların yaşam ve üretim alanlarının,  eşi benzeri görülmemiş bir boyutta talan edildiğinin altını çizen Süleyman Çelebi şunları kaydetti:

“Tarım alanları, meralar, ormanlar gibi ortak alanlar şirketler tarafından gasp ediliyor.  Suyun ticarileşmesine ve kirletilmesine karşı olan, Tokat Çekerek HES mücadelesinden, Mersin Boğazpınar’a Artvin’den, Rize’ye ülkemizin her yanında ki HES mücadelesini tüm canlıların su hakkının savunulması adına selamlıyorum. Su varlıklarının ihtiyatlılık ilkesi çerçevesinde korunmalı suyla ilgili kararların toplumun tüm kesimlerin katılımıyla ve doğayı ve gelecek kuşakların haklarını gözeten emanetçilik anlayışıyla alınmalıdır.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@