Chp'li Böke: Türkiye'yi Seçime Zorlayanlar, Tl'nin Değer Kaybına Yol Açıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Türkiye’yi tekrar seçime zorlayanlar, Türk Lirası’nın değer kaybına yol açıyor. Vatandaşın cebini eriten budur” dedi.

Haberler 03.09.2015, 20:18
Chp'li Böke: Türkiye'yi Seçime Zorlayanlar, Tl'nin Değer Kaybına Yol Açıyor

ANKARA(ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Türkiye’yi tekrar seçime zorlayanlar, Türk Lirası’nın değer kaybına yol açıyor. Vatandaşın cebini eriten budur” dedi.

Böke, TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye’de siyasi riskin giderek artmasının enflasyonu olumsuz etkileyen bir unsur olduğunu vurgulayan Böke, TÜFE’de yıllık enflasyon beklentisinin 6.86 olmasına karşın, TÜİK açıklamasına göre, 7.14 olarak gerçekleştiğini belirtti. Hedefin tutmamasının sorumlusunun artan gıda fiyatlarından ziyade, bu artışa engel olacak doğru politikaların yapılmamasından kaynaklandığını savunan Böke, "Enflasyon her zaman yoksulları vurur. Enflasyonunu yoksulluk vergisi olduğunu söylemiştik. Bugün açıklanan rakamlar, ne yazık ki yoksulların bu vergiyi ödemeye devam edeceğini gösteriyor. Yoksul ve ücretli kesim gıda, konut, enerji gibi zorunlu tüketime daha duyarlı, o nedenle yoksullar ile memur, emekli ve asgari ücretli çalışanlar çift haneli olan gıda enflasyonu altında ezilmeye devam edecek” dedi. Yılbaşından bu yana TL’nin değer kaybının yüzde 25’i geçtiğini belirten Böke, bu durumun enflasyona olan etkisini daha da belirginleştireceğini kaydederek, “Türkiye’yi tekrar seçime zorlayanlar, Türk Lirası’nın değer kaybına yol açıyor. TL değer kaybettikçe enflasyon artıyor. Her yüzde 10’luk değer kaybı, enflasyona 1,5 puan ekliyor. Vatandaşın cebini eriten budur” dedi. (ANKA)

(GO/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@