Chp'li Böke: Akp Kanala, Saraya Biz Vatandaşa...

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP’nin Türkiye’nin kaynaklarını insana kullanarak büyümeyi tercih edeceğini belirterek,  “Biz Türkiye’nin kaynaklarını kanal kazarak, saray yaparak değil, bireyle

Haberler 04.04.2015, 05:19
Chp'li Böke: Akp Kanala, Saraya Biz Vatandaşa...

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP’nin Türkiye’nin kaynaklarını insana kullanarak büyümeyi tercih edeceğini belirterek,  “Biz Türkiye’nin kaynaklarını kanal kazarak, saray yaparak değil, bireylerin gelirini arttırmakta kullanacağız ve böyle büyüyeceğiz” dedi. 

Böke yazılı açıklamasında, CHP’nin ekonomi politikaları konusunda genel bir değerlendirme yaptı. Türk ekonomisindeki en acil sorunun gelir dağılımdaki bozulma olduğunu vurgulayan Böke, bu nedenle CHP’nin ekonomik programının insanı önceleyen politikalardan oluştuğunu ifade etti.

-“EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRETLİ CİDDİ BİR GELİR ERİMESİYLE KARŞI KARŞIYA”-

AK Parti döneminde ücretlilerin gelirinde önemli oranda erime olduğunu, açlık sınırının bin 300 lira olduğu Türkiye’de, asgari ücretin bile bu miktarın altında kaldığını kaydeden Böke,  “Bütün bunların öncelikle giderilmesi gerekiyor. 11 milyon emeklimiz ve asgari ücretli ciddi bir gelir erimesiyle karşı karşıya. Bunların giderilmesi için öncelikle emeklilerimize dini bayramlarda birer maaş ikramiye vereceğiz. Yani kanal kazarak değil, Türkiye’nin her tarafına yayılmış olan vatandaşların gelirlerinde düzeltme yapacak, tüketimi arttırarak hem kısa vadede sorunlarımızı gidereceğiz, hem de emeklilerimize nefes aldıracağız” dedi.

CHP’nin Türkiye’nin kaynaklarını insana kullanarak büyümeyi tercih edeceğini vurgulayan Böke, “Yani biz İstanbul’a kanal kazarak 20 milyar TL harcayacağımıza, halkın cebine koyacağız. Bu kadar basit. Siz tütünden her yıl 25 milyar ÖTV topluyorsunuz. Bu ÖTV’yi kanala ya da saraya harcamak ya da vatandaşa vermek bir tercihtir. AKP birinci seçeneği tercih etti, biz ise ikinciyi tercih edeceğiz” dedi.

-KOBİ POLİTİKASI-

Böke, KOBİ’lerin önemine dikkat çekti. Türkiye’de istihdamın yüzde 70’ini KOBİ’lerin sağladığını belirtirken, “Önce KOBİ’leri çağın gerektirdiği dönüşümde desteklemek gerekiyor. Bu da Türkiye’nin teşvik sisteminin ve teşvik anlayışının değişmesi gerekliliğini ortaya koyuyor” dedi. KOBİ’lerin finansal kaynaklara ulaşımını da kolaylaştıracaklarını kaydeden Böke, mevcut hükümetin ekonomiyi özellikle kayıt dışına ittiğini bunun da haksız rekabete yol açtığını söyledi.

-“HALKBANK KOBİ BANKASI OLARAK KURULDU, YANDAŞ ŞİRKETLERİN FİNANSÖRÜ OLDU”-

KOBİ’lerin finansal sorunlarını çözümlerken, tüm bunları önleyecek ve kayıt içine girmeyi özendirecek sistem getireceklerini anlatan Böke, şöyle devam etti:

“KOBİ’ler şöyle diyeceğiz, ‘Ödediğin prim ve vergi kadar sıfır faizli kredi kullanabilirsin.’ Burada bir taşla birkaç kuş vuracağız. Hem KOBİ’leri kayıt içine girmeye teşvik edeceğiz, hem vergiyi arttıracağız hem de KOBİ’nin finans sorununa çözüm getireceğiz hem de haksız rekabeti önleyeceğiz. Krediyi de bugün iyi çalışmayan kamu bankalarını iyi çalışır hale getirerek vereceğiz. Sayıştay raporlarından kamu bankalarının nasıl çalıştığını görüyoruz. Örneğin Halkbank bir KOBİ bankası olarak kurulmuş ama öyle çalışmıyor, yandaş şirketlerin finansörü olarak çalışıyor. Biz öyle yapmayacağız, biz KOBİ’lerin gerçek istihdam ve üretim yapabilmesi için finans kaynağı olarak kullanacağız. Bu da bir tercih meselesi.”

-ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ-

AK Parti’nin iktidarda olduğu süre içinde tarımda da felaket yaşandığını öne süren Böke, tarımdaki girdilerin fiyatlarının sürekli artmasına karşın çiftçinin ürününün fiyatının düşük kaldığını belirtti. Tarımdaki desteklerin yetersizliği ve çiftçinin aldığı ürün ile geçinememesi nedeniyle tarım yapmaktan vazgeçtiğini ifade eden Böke, “Toplam işlenen tarım alanlarının 2000 yılından 2013 yılına kadar yüzde 10 oranında daraldı. Özellikle küçük üreticinin artan maliyetler nedeniyle üretimden vazgeçti ve tarım arazilerini kaderine terk etti. Uzun vadede çeşitli teşvikler ve kooperatifleşme konusunda destekleri arttıracağız. AKP hükümeti tekne ve yatlara ÖTV’siz mazot satmayı tercih ederken biz üretim yapan çiftçimize ÖTV’siz mazot satacağız” dedi.   

-KADIN İSTİHDAMI VURGUSU-

Kadınların iş hayatına katılmasını da çok önemsediklerini belirten Böke, AK Parti’nin izlediği politikalar ile kadını evde oturmaya teşvik ettiğini ifade etti. Böke, “Kadına ‘evinde otur, ne kadar çok çocuk doğurursan sana o kadar Euro vereceğim. Aman evinden çıkma’ diyen bir iktidar var. Evinden çıkmak isteyen kadına sosyal ve ekonomik ortamı yaratmalıyız. Her iki kadından biri çalışmak istiyor. Kadın ya çocuğu olduğunda ya da bakacağı bir ebeveyni olduğunda çalışma hayatını bırakmak zorunda kalıyor. O zaman görevimiz kadınların üzerindeki bu yükleri kaldırmak. Bunun için kreşler, sosyal bakım evleri ve ekonomik yardımlar yaparsanız kadın sosyal ve ekonomik hayata dâhil olur” dedi.
Kreşle hem kadının iş hayatından kopması önlenirken hem de insana ilk günden yatırım yaparak, yarının ekonomisinin temellerinin atılacağını belirten Böke, anaokullarına yapılan her 1 TL’lik yatırımın, ekonomide 7 TL’lik canlanma yarattığını kaydetti.  Böke, kreşin inşası, öğretmen, güvenlik, servis, yemek gibi sektörlerde ekonomik canlanmanın oluşacağını ifade etti. (ANKA)

(GO/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@