Chp'li Bilgehan: Lozan Bir İbret Belgesidir

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Lozan Barış Antlaşması’ya Türkiye’nin dünya devletleri arasındaki saygın konumuna ulaştığını ifade ederek, “Türkiye’nin de içine sürüklenmeye çalışıldığı coğrafyadaki şiddet sarmalı, Lozan’ı aynı zamanda bir ibret belgesi haline getirmiştir” dedi.

Haberler 23.07.2015, 15:44
Chp'li Bilgehan: Lozan Bir İbret Belgesidir

ANKARA (ANKA) - CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Lozan Barış Antlaşması’ya Türkiye’nin dünya devletleri arasındaki saygın konumuna ulaştığını ifade ederek, “Türkiye’nin de içine sürüklenmeye çalışıldığı coğrafyadaki şiddet sarmalı, Lozan’ı aynı zamanda bir ibret belgesi haline getirmiştir” dedi.

Bilgehan, 24 Temmuz Lozan Barış Antlaşması’nın 92. yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Lozan’ın Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan ve 92 yıldır bölgede geçerliliğini koruyan tek antlaşma olduğunu belirten Bilgehan, “Yalancı tarihçilerin iddialarının aksine Lozan’ın gizli maddeleri ve sona eriş tarihi yoktur. Lozan’la dünya devletleri arasındaki saygın konumuna ulaşan Türkiye’nin, uğruna Kurtuluş Savaşı verdiği bağımsızlığına süre koyduğunu düşünmek akıl dışıdır” dedi.

Lozan’ın mimarlarının hedefinin, hak ve özgürlükler konusunda zamanının çok ötesinde olan antlaşmanın tam uygulanması hatta daha ileriye götürülmesi olduğunu kaydeden Bilgehan şöyle devam etti:

“Lozan’da temeli atılan Türkiye Cumhuriyeti’nin üst üste yaptığı devrimler ve demokrasiye geçişi, aynı zamanda Lozan’ı korumuş ve sağlamlaştırmıştır. Antlaşmanın yaklaşık bir asırdır yürürlükte kalmasının sırrı işte burada aranmalıdır. Bugün, Türkiye’nin de içine sürüklenmeye çalışıldığı coğrafyadaki şiddet sarmalı, Lozan’ı aynı zamanda bir ibret belgesi haline getirmiştir. Kurtuluş ve kuruluş belgemiz Lozan Barış Antlaşması’nın yaratıcılarını, başta büyük önderimiz Mustafa Kemal ve İsmet Paşa olmak üzere, saygı ile anıyoruz.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@