Chp'li Basmacı: Yüzyılın Projesi, Yüzyılın Balonu Olmuştur

CHP Denizli milletvekili Melike Basmacı, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi eleştirerek, “7 Haziran seçimleri için 25 bin konutluk proje, yüzyılın projesi, yüzyılın balonu olmuştur” dedi.

Haberler 16.08.2015, 14:58
Chp'li Basmacı: Yüzyılın Projesi, Yüzyılın Balonu Olmuştur

ANKARA (ANKA) -CHP Denizli milletvekili Melike Basmacı, Denizli Büyüşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi eleştirerek, “7 Haziran seçimleri için 25 bin konutluk proje, yüzyılın projesi, yüzyılın balonu olmuştur” dedi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Basmacı, şehrin emanet edildiği belediye başkanı Zolan ve Bakan Zeybekçi’nin ülkeye hizmet yerine partilerine hizmet ettiklerini belirterek şöyle devam etti:

“7 Haziran genel seçimleri öncesi sadece oy artırabilmek için, kıt kanaat geçinen etinden tırnağından üç kuruş artırıp da ev alma hayali kuran Denizli’min hayalleri ile oynanarak 250 TL taksitle 25 bin konut projesi sözü verilmiştir. Ve bu proje Denizli halkına asrın projesi olarak sunulmuştur. Bizler sosyal demokrat bir parti yani CHP olarak konut yapılmasına ihtiyacı olan insanların ev sahibi olması gerektiğine inanıyoruz. O yüzden bu proje gerçekse destek vermek için durumunu yerini zamanını kaynağını öğrenelim diye Denizli’nin menfaatlerini sırtıma onurla yüklemiş bir vekil olarak Denizli Büyük şehir belediyesine sordum.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin 7 Haziran 2015 Genel seçimlerinden hemen önce açıkladığı 25 bin konut projesi Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ve/veya ilçe belediyelerin bir projesi midir, yoksa Adalet ve Kalkınma Partisinin seçim projesi midir?

Ön talep adı altında toplanan taleplere ilişkin bir sonuca varılmış mıdır? Talepçilerin ekonomik durumuna ilişkin belirlenen kıstaslar nelerdir? Büyükşehir Belediyesi ve/veya ilçe belediyelerinin meclislerinde hâlihazırda veya öncesinde buna ilişkin alınmış bir karar var mıdır? Bu projenin mali kaynağı nedir? Ayda duyurulduğu üzere talepçilerden alınacak 250 liralar neyin karşılığıdır? Projenin uygulanacağı konut alanları belirlenmiş midir? Kamuoyunda muhalefet partilerinin de bu projeye destek vereceklerini açıklamasına rağmen bugüne kadar neden hala proje hayata geçirilememiştir? Bu proje bir ar-ge veya bir istatistik çalışması mıdır, yoksa fiilen uygulanabilirliği hangi şartlarda mümkündür?

Bu kadar iyi niyetle sorduğum, Denizli’min menfaatini aradığım sorularıma  ‘25 bin konut projesiyle ilgili ön talepler ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyesi tarafından alınmış olup, yapılan yoğun başvuru üzerine başvurular üzerinde değerlendirme işlemleri devam etmektedir.  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi aracılığı ile yürütülecek projenin arazi tespit ve devir işlemleri devam etmektedir’şeklinde iki satırlık cevap geldi.”

Bu cevabın projenin oy tüccarlığı için yapıldığını açıkladığını vurgulayan Basmacı, “Yani 7 Haziran seçimlerinde sadece oy alabilmek için oy tüccarlığı yapanların yüzyılın projesi  maalesef yüzyılın balonu olmuştur. Sayın bakan Nihat Zeybekçinin geçen hafta yaptığı basın açıklaması bizi çok sevindirmiştir. Kendisi bizzat CHP’nin projesini sahiplenip, projeyi Büyük Şehir olarak yapamayacağını anlayıp elimde broşürünü gördüğünüz ve CHP’nin seçim vaadi olarak TOKİ aracılığı ile aylık 271 TL ye dar gelirli ihtiyaç sahibini, ev sahibi yapma projesini kabul etmesini takdir ediyorum” dedi.

Basmacı şöyle devam etti:

“Aklın ve vicdanın yolunun birleştiği, rantçı değil halkçı proje olan CHP’nin konut edinme projesinin detaylarını istediği zaman Sayın Büyükşehir belediye başkanı  Osman Zolan’a ve Sayın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçiy’e anlatmaya hazırım. Herkes bilmelidir ki, CHP her nerde haksızlık, rantçılık ve kandırmacılık var ordadır. Ben, büyük belediye meclis üyelerimiz ve partimizin tüm kademeleri bu projenin takipçisi olacağız. Bizler her vaadlerimizin sözümün arkasın da duran bir parti iktidar olduğumuz Denizli konut projesine kavuşacaktır. Ve yaşanacak bir Türkiye kuruluncaya kadar mücadeleye devam.”(ANKA)

(ÜNS/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@