Chp'li Aylin Nazlıaka Ve Zeynep Altıok Avrupa'da

ANKARA(ANKA) - Her yıl düzenlenen Parlamentolararası Birlik (PAB) Genel Kurulu ve komite toplantıları  ...

Haberler 17.10.2015, 12:50
Chp'li Aylin Nazlıaka Ve Zeynep Altıok Avrupa'da

ANKARA(ANKA) - Her yıl düzenlenen Parlamentolararası Birlik (PAB) Genel Kurulu ve komite toplantıları  bu yıl da 18-21 Ekim 2015 tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleşecek.  Toplantıya Türkiye’yi temsilen TBMM CHP grubu adına Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka  ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok katılacak.

PAB buluşmaları parlamentolar arası diyalogun ilerlemesi, toplumlar arası işbirliği ile barışın sağlanması ve demokrasinin temsili amacıyla gerçekleşiyor. Bu bağlamda bir araya gelen ülke heyetlerinin çalışma alanları arasında; barış ve silahsızlanma, insan hakları, kadınlara ve çocuklara karşı uygulanan şiddet, sosyal ve ekonomik gelişmeler, çevre ve sürdürülebilir kalkınma, eğitim, siyasi ve hukuki meseleler, kadın hakları gibi konular yer alıyor.

Bu yıl düzenlenen toplantının son dönemlerde insan hakları adına önemli bir sorun alanı olarak gelişen uluslar arası göç konusuna odaklandığı belirtildi. "Daha adil, akılcı ve insancıl göç için   ahlaki ve ekonomik zorunluluklar" ana teması altında gerçekleşecek toplantı ve temaslar başta son dönemde Suriye'deki savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan göçmenler olmak üzere göç ve yarattığı etkileri tüm yönleriyle mercek altına alacak.  PAB'ın bu yılki buluşması Türkiye ve dünya gündemine yerleşen sorunlarının insan hakları kapsamında değerlendirilmesi ve çözüm üretilmesi açısından da önemli bilgi alış verişlerine olanak sağlayacak. Konuya ilişkin yazılı açıklamada, CHP’nin göçün toplumsal, insani ve ekonomik boyutuyla ele alındığı ve parti programında yer alan çalışmalarının devamlılığı açısından PAB temaslarına son derece önem verdiği bildirildi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@