Chp'li Aygün, İçişleri Bakanı Ala'ya Irkçı Saldırıları Sordu

  ANKARA (ANKA) -CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, koluna "Dersim 62" dövmesi yaptırdığı için Gençlerbirliği futbolcusu Deniz Naki'ye yönelik ırkçı sal

Haberler 05.11.2014, 12:25
Chp'li Aygün, İçişleri Bakanı Ala'ya Irkçı Saldırıları Sordu

 

ANKARA (ANKA) -CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, koluna "Dersim 62" dövmesi yaptırdığı için Gençlerbirliği futbolcusu Deniz Naki'ye yönelik ırkçı saldırı gerçekleştirildiğini belirterek, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya "Saldırı ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Bakan Ala'nın yazılı cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren Aygün, "Deniz Naki, Gençlerbirliği’nde futbol oynayan duyarlı bir kişidir. Futbol oynadığı dönemde koluna 'Dersim 62' dövmesi yaptırdığı ve Alevi olduğu için Facebook'tan yapılan ırkçı saldırılara uğrayan Naki, 02 Kasım 2014 tarihinde saat 23.30 sıralarında Ankara Bahçelievler’de yemek yemeye giderken üç kişi tarafından saldırıya uğramıştır" diyerek şöyle devam etti:

"Saldıran kişiler, Naki’ye ağza alınmayacak küfürler etmesinin yanı sıra etnik kimliği ve inancı üzerinden de hakaretlerde bulunmuşlardır. Saldırganlar, Kobane’ye destek mesajı yayınladığı için Naki’ye tepki gösterip IŞİD yanlısı sözler sarf etmişlerdir.  Deniz Naki, Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde sürekli hakaretlere ve ırkçı söylemlere maruz kalmıştır. Son olay ise nefret suçu kapsamında değerlendirilmeli ve saldırganlar tespit edilmelidir. Bu saldırı sadece üç kişinin yaptığı bir saldırı olarak düşünülmemelidir. Özellikle hükümetin ayrıştırıcı ve ötekileştirici politikalarının sonrasında bir hafta içerisinde başta RTÜK üyesi Ali Öztunç’a sonra Deniz Naki’ye en sonda HDP PM üyesi Ahmet Karataş’a saldırılar gerçekleşmiştir.

Bu çerçevede, saldırı ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz? Saldırı yapanlar tespit edilmişler midir? Soruşturma başlatıldıysa olay yeri ile ilgili güvenlik kameraları incelenmiş midir? Irkçı ve nefret söylemleri sarf eden bu kişilerin bir örgüt ya da grup ile bağlantıları var mıdır? Yaklaşık 6 ay önce kolundaki ‘Dersim 62’ dövmesi yaptığı için tehditler alan Deniz Naki ile ilgili neden hiçbir önlem alınmamıştır? Bu kişilerin Kobane’ye tepki gösterip IŞİD ile ilgili sözler sarf etmesi düşünüldüğünde kişilerin IŞİD ile bağlantısı da araştırılacak mıdır? Hükümet adına kimse Deniz Naki ile görüşüp konu hakkında bilgi almış mıdır? Türkiye’de çok sayıda yabancı uyruklu futbolcunun olduğu düşünüldüğünde Deniz Naki gibi duyarlı, muhalif, Alevi, Dersimli, Kürt, Ermeni veya yabancı uyruklu futbolculara bu tür saldırıların artmaması için ne gibi önlemler almayı düşünmektesiniz? "(ANKA)

(ÜNS/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@