Chp'li Altay'dan Çiçek'e Anayasa Yanıtı: Cemil Çiçek Başlarken Yanlış Başlamıştır

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis eski Başkanı Cemil Çiçek’in yeni an...

Haberler 06.11.2015, 14:50
Chp'li Altay'dan Çiçek'e Anayasa Yanıtı: Cemil Çiçek Başlarken Yanlış Başlamıştır

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis eski Başkanı Cemil Çiçek’in yeni anayasaya ilişkin açıklamalarına, “Anayasanın kendisi zaten bir milli mutabakat belgesidir, dolayısıyla mutabakat aramadan anayasa yapacağım demek anayasanın özüne ve ruhuna aykırı bir tutumdur. Cemil Çiçek başlarken yanlış başlamıştır” dedi.

Altay, TBMM’de basın mensuplarının yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin sorularını yanıtladı.

-“MUTABAKAT ARAMADAN ANAYASA YAPACAĞIM DEMEK ANAYASANIN ÖZÜNE VE RUHUNA AYKIRI BİR TUTUMDUR”-

Meclis eski Başkanı Cemil Çiçek’in açıklamalarının hatırlatılması üzerine Altay, şöyle dedi:

“Anayasanın kendisi zaten bir milli mutabakat belgesidir, dolayısıyla mutabakat aramadan anayasa yapacağım demek anayasanın özüne ve ruhuna aykırı bir tutumdur. Cemil Çiçek başlarken yanlış başlamıştır.

Biz elbette Türkiye’nin bu 12 Eylül darbe anayasasını hak etmediğini düşünüyoruz, başından beri bunu söyledik.

-“İNANDIRICI DEĞİL”-

Elbette hak ve özgürlük temelli bir anayasa Türkiye’nin önemli bir ihtiyacıdır, giderilmesi gereken bir durumdur. Ama bunu yaparken tabii ki dediğim gibi bu anayasanın milli bir mutabakat belgesi olduğunu asla unutmamak lazım. Elbette kurucu felsefeyi de yok sayarak bir anayasa hazırlamak umarım kimse böyle bir gaflet içinde olmaz. Devletler kurucu felsefeleriyle vardılar. Elbette yenileşme, değişim, dünya değişiyor, algılar değişiyor, değer yargıları değişiyor, elbette Türkiye’de değişecek, yenileşecek, bunun içinde öncelikli yapılması gereken insan odaklı, insan merkezli hak ve özgürlükleri esas alan bir anayasadır.

Bir yandan basın özgürlüğünü ayaklar alırken bir yandan hak ve özgürlük temelli bir anayasa yapacağız demek çok inandırıcı değil.

- “BAŞKANLIK SİSTEMİ TÜRKİYE’NİN DOKUSUNA, YAPISINA, GELENEKLERİNE UYGUN BİR SİSTEM DEĞİL”-

Başkanlık sistemine kapıları kapatan Altay, “Başkanlık sistemi Türkiye’nin dokusuna, yapısına, geleneklerine uygun bir sistem değil. Kaldı ki gerek 7 Haziran’da gerekse 1 Kasım seçimlerinde milletimiz parlamenter demokratik sistemle yola geliştirilerek parlamenter demokratik sistemin güçlendirilerek ve geliştirilerek yola devam edilmesi kararını vermiştir. Dolayısıyla milletle daha fazla inatlaşmaya da kimsenin hakkı yoktur” açıklamasını yaptı.

“Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü referanduma gidilebilir dedi, bu nasıl olur?” sorusuna da Altay, “330’u bulurlarsa bundan sonrası doğal olarak referandum sürecinin yaşanmasını gerektirir. Milletin 7 Haziran'da ve 1 Kasım’da verdiği bir karardan sonra tekrar millete böyle bir dayatma yapmak doğru değil ama yaparlarsa millet de onlara gerekli cevabı verir diye düşünüyorum, başkanlıkla ilgili bunu söylüyorum. Öbür türlü temel hak ve özgürlükleri genişletecek bir anayasa için zaten bir mutabakatın bulunması her zaman söz konusudur” dedi.

“CHP, Uzlaşma Komisyonu çağrısı yapılırsa üye verir mi?” sorusuna da Altay, “Böyle bir komisyon çağrısı gelirse MYK’da görüşülecek bir konudur. Ancak geçen dönem yapılan iş Uzlaşma Komisyonun teşekkülü yanlış değildir. Cemil Çiçek bu komisyonun teşekkül etmesi için o zaman çok uğraşmıştı, şimdi bunun yanlış olduğunu söylemesi Cemil Çiçek’in kendisinin bir yanlış içinde olduğunu gösterir” yanıtını verdi.

-“PARALEL YAPI AK PARTİ’NİN TAŞERONU OLARAK KULLANILMIŞTIR”-

“Eski Donanma Komutana paralel yapı Deniz Kuvvetlerini biçti diye bir cümle kullandı, ne diyorsunuz?” sorusuna da Altay, “Bu Ergenekon olsun Balyoz olsun Ayışığı, şu bu, bütün bunlar paralel yapının fiili olarak yürüttüğü işler doğrudur ama ben hep o zamandan beri söylüyorum, paralel yapı AK Parti’nin taşeronu olarak kullanılmıştır. O zaman da yapılan her günahtan paralel yapı kadar AK Parti de sorumludur ve kusurludur” yanıtını verdi. (ANKA/SON)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@