Chp'li Altay İttifak İddialarına ‘Chp'nin Hiçbir Siyasi Partiyle Kurumsal İttifakı Söz Konusu Değil' Dedi (2/son)

ANKARA(ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti kongresine ilişkin, “Davutoğlu tasfiye edilmişt...

Haberler 14.09.2015, 16:25
Chp'li Altay İttifak İddialarına ‘Chp'nin Hiçbir Siyasi Partiyle Kurumsal İttifakı Söz Konusu Değil' Dedi (2/son)

ANKARA(ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti kongresine ilişkin, “Davutoğlu tasfiye edilmiştir. Dünkü kongre aynı zaman da bir tasfiye kongresiydi. Bu kongre de bu kurultay da tasfiye edilen Ahmet Davutoğlu’dur” dedi.

Altay, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

-“AKAN KANDAN PATLAYAN BOMBALARDAN PKK KADAR RECEP TAYYİP ERDOĞAN DA SORUMLUDUR”-

“MHP’nin suç duyurusu oldu, çözüm süreciyle ilgili, ne diyorsunuz?” sorusuna Altay, “Recep Tayyip Erdoğan başbakanlık yaptığı dönemde başbakanlık görevini ve makamını kötüye kullandığını kendisi şimdi Cumhurbaşkanı sıfatıyla ikrar etmiştir, doğrudur, çözüm süreci adı altında yürüyen bir süreç içerisinde yani bu süre boyunca PKK’nın şehirlere, kasabalara, ilçelere hatta dağlara, tepelere doçka silahlar şehirlere bombalar, C4’ler, TNT’ler stokladığı çok bariz bir şekilde görüldü. Bu yönüyle Recep Tayyip Erdoğan başbakanlık döneminde görevini kötüye kullanmıştır. Akan kandan patlayan bombalardan PKK kadar Recep Tayyip Erdoğan da sorumludur” yanıtını verdi.

-“TASFİYE EDİLEN AHMET DAVUTOĞLU’DUR”-

AK Parti Kongresine ilişkin de Altay, “Adalet ve Kalkınma Partisi kurultayını tamamladı. Yeni seçilen genel başkana da yöneticilere de başarılar dileriz ama dünkü kongre aynı zaman da bir tasfiye kongresiydi. Bu kongre de bu kurultay da tasfiye edilen Ahmet Davutoğlu’dur” dedi.

“Cumhurbaşkanı’nın 1 Kasım seçimleri öncesinde meydanlara ineceği konuşuluyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Altay, “Cumhurbaşkanımızın anayasaca belirlenen görevleri var. TBMM’de namusu ve şerefi üzerine ettiği bir yemin var. Cumhurbaşkanına namusu ve şerefi üzerine ettiği yemini hatırlatırız seçim kampanyası boyunca. Bunun dışında kendisini muhatap almayız. Bizim muhatabımız her şeye rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı’dır” dedi.

Altay, “Hiçbir sebeple Cumhurbaşkanı seçim sürecine müdahale etmemeli, eğer namusu ve şerefi üzerine ettiği yemini ayağını kaldırarak etmediyse” diye konuştu.

“Zarraf ve Zencani ilişkisini Gümrük Bakanı da teyit etmiş oldu, nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna da Altay, “TBMM’de parmak çoğunluğuyla yargıda da yargıyı, hukuku siyasallaştırmak suretiyle şimdilik bu 17 ve 25 Aralık süreçleri durmuş gibi görünse de 1 Kasım’dan sonra Zarrab ile birlikte ona devlet imkanlarını sağlayan, kullanan, nüfuz ticareti yapan, rüşvet alan, veren her türlü kirli ilişkiye girmiş bütün siyasetçilerin ve ailelerinin çocuklarının hukukun üstünlüğünün tesis edildiği bir ortamda CHP iktidarında her kuruşun hesabı sorulacaktır” dedi.

-“DİKTATÖRLER GÜCÜ KAYBETMEYE BAŞLADIĞINI HİSSETTİĞİ ANDA DAHA SERTLEŞİRLER”-

“Nokta dergisine yapılan baskını, Erdoğan’ı kapak yaptığı için nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da Altay, “Diktatörler gücü kaybetmeye başladığını hissettiği anda daha sertleşirler, daha gerginleşirler, daha tahammülsüz hale gelirler. Erdoğan’ın zaten üslubu, öfkesi, tarzı ve tavrı tahammül sınırlarının çok üstündeydi. Medyaya yönelik bu tür devlet gücüyle yapılan baskıları kabul etmek mümkün değil. Tayyip Erdoğan’a karşı laf söylemek, karikatür yapmak, eleştirmek Türkiye’de artık neredeyse büyük bir suç haline geliyor” dedi.

-“BİR İTTİFAK SÖZ KONUSU DEĞİL”-

CHP ile Vatan Partisinin ittifak yapacağı iddialarına ilişkin soruya Altay, “Seçimlere giderken bu tür rivayetler muhteliftir ve çoktur, yaygındır. CHP’nin hiçbir siyasi partiyle ve teşekkülle kurumsal ittifakı benim bildiğim kadarıyla söz konusu değil, olsa da haberim olurdu, bir ittifak söz konusu değil” yanıtını verdi.

-“DAVUTOĞLU TASFİYE EDİLMİŞTİR”-

Seçim güvenliğine ilişkin soruya da Altay, “Türkiye’nin bir bölgesinde seçim güvenliği ile ilgili ciddi kaygılar var. Umarım bunlar kısa bir sürede Devlet devlet olmanın gereğini yerine getirir ve seçimin Türkiye’nin her metrekaresinde her sandık çevresinde sağlıklı bir şekilde yapılması sağlanır. Her şeye rağmen Türkiye 1 Kasım’da meşru ve özgür ortamda demokratik bir şekilde seçimi gerçekleştirebilmelidir”  yanıtını verdi.

Bir soru üzerine Altay, “Davutoğlu tasfiye edilmiştir. Yani adamı koltuğa oturtmuşlar bütün ekibi Davutoğlu’nun istemediklerinden oluşmuş” dedi. (ANKA/SON)

(MG/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@