Chp'li Aksünger: Komisyondan Çekilmeyeceğiz

ANKARA (ANKA)- Dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, komisyondan çekilmeyeceklerini belirterek, “Komisyon yeraltına indirilmek is

Haberler 06.11.2014, 09:45
Chp'li Aksünger: Komisyondan Çekilmeyeceğiz

ANKARA (ANKA)- Dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, komisyondan çekilmeyeceklerini belirterek, “Komisyon yeraltına indirilmek isteniyor” dedi.

Aksünger, partisine mensup komisyon üyesi Rıza Türmen ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Komisyondan çekilmeyeceklerine dikkat çeken Aksünger, “Bundan sonraki süreçte biz komisyondan çekilmiyoruz. Biz komisyon çalışmalarını takip edeceğiz” dedi.

Türmen de, komisyonun ciddiyetine bağdaşmayan bir dizi usulsüzlüklerle yoluna devam ettiğini iddia ederek, “Dün olay çıkaran listelerle ilgili olarak bizim verdiğimiz liste yani dinlenmesini istediğimiz tanıklarla ilgili liste 46 kişilik bir listedir. Dün dinlenmesine karar verilen kişilerin sayısı 10’dur. Bu 10 kişi arasında gerçeği bulmamıza yardımcı olacak pek de fazla kişi yoktur” dedi.

-“GELMEMESİ DAVA KONUSUDUR”-

Bir basın mensubunun, “İstanbul’da Rızza Sarraf ifade vermeyi reddetti, bu Meclis’in iradesine bir saygısızlık mı?” sorusuna Aksünger, “Rıza Sarraf’ın zaten orada çağrılması zaten  Meclis’in saygınlığına ciddi bir gölge düşürmüştür. Ve çağırıp gelmemesi dava konusudur. O konuda biz gerekli şikayeti yapacağız.  Bence Meclis’in iradesine saygısızlık olmuştur, gerekli hukuki girişimi de yapacağız onunla ilgili olarak” yanıtını verdi.

-“RIZA SARRAF’I ÇAĞIRMASI LAZIM KOMİSYONUN”-

“Sarraf’ı buraya çağıracak mısınız?” sorusuna da Türmen, “Rıza Sarraf’ı çağırması lazım komisyonun çünkü rüşvet veren yokken ortada rüşvet alanla ilgili soruşturma doğru dürüst götürülemez, rüşvet alana siz suçlu olup olmadığını bulabilmek için rüşvet verdiği iddia olan kişiye sormanız lazım, sen rüşvet verdin mi, vermedin mi?” dedi.

“Bakanların savunmaları ne zaman alınacak? Takvim belli mi?” sorusuna da Aksünger, “Şu an belli değil, bakanlar çağrılmak zorunda” yanıtını verdi.

-“TANIKLIĞA GELMEME BU ZATEN ÜÇ AYDAN BAŞLAYAN BİR HAPİS CEZASI GEREKTİRİYOR”-

Sarraf ile ilgili soruya Aksünger, “Tanıklığa gelmeme bu zaten üç aydan başlayan bir hapis cezası gerektiriyor. Çağrı yaparsak olur, öbür türlü biz komisyonla ilgili gerekliliğini yerine getiremediğinden dolayı suç duyurusunda bulunuruz. Kendisiyle ilgili de hukuki süreç başlatırız” dedi.

Komisyonun çalıştırılmadığını savunan Aksünger, “Toplamayan Hakkı Köylü’nün kendisi. Komisyon da bence suni gündemler üzerine yaptığı baskıyla yerin altına indirilmek isteniyor” diye konuştu.

-“BİR ADAM DİYOR Kİ BEN AMELİYAT OLACAĞIM, ÖLEBİLİRİM BELKİ”-

“Rıza Sarraf’ı Meclis’in karşısına getirmeyi Meclis’in gücü yetmiyor mu?” sorusuna da Aksünger, “Bir adam diyor ki ben ameliyat olacağım, ölebilirim belki, hikaye bu. Narkoz alacakmış tartışmaları içinde geçiyor, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısına söylüyor, kim söylüyor Rıza Sarraf söylüyor, o kime söylüyor Hakkı Köylü’ye söylüyor, insani bir durum var burada dinleyelim. Meclis iradesi ciddi bir şekilde darbe görmüştür” dedi. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@