Chp'li Akkaya: İktidar Emekçisinden, İşçisinden Korkuyor

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Siyasi iktidar kendi halkından, emekçisinden işçisinden korkmaktadır. Halktan yana bir iktidarın görevi yasaklamak değil, yurttaşlarının özgürce kendilerini ifade ede

Haberler 30.04.2015, 22:26
Chp'li Akkaya: İktidar Emekçisinden, İşçisinden Korkuyor

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Siyasi iktidar kendi halkından, emekçisinden işçisinden korkmaktadır. Halktan yana bir iktidarın görevi yasaklamak değil, yurttaşlarının özgürce kendilerini ifade edebilmelerinin imkanını sağlamak olmalıdır” dedi.

Akkaya, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle yayımladığı mesajda, siyasi iktidarın, emeğin ve çalışanların sorunlarını çözmeye yönelik politikalar üretmek yerine ne yazık ki emeğin bu sorunlarını dile getirmesine bile imkan tanımadığını ifade etti. Yasakçı, baskıcı ve otoriter zihniyetin kendini, 1 Mayıs kutlamaları için Taksim’i yeniden yasaklayarak gösterdiğini belirten Akkaya, “Yargının Taksim’de işçilerin özgürce 1 Mayıs’ı kutlayabileceğine dair kararını da hiçe sayan ve hukuku sadece kendi arzuları ve hırsları uğruna katleden bu otoriter zihniyet, hak ve özgürlükleri kısıtlayarak, bastırarak yaşanılan toplumsal çelişkileri ve kutuplaştırıcı politikalarının sonuçlarını gizlemek istemektedir.

İç Güvenlik Paketi’yle de bu baskıcı zihniyetini bütün emekçilerin Anayasal hak ve özgürlüklerini ortadan kaldıran bir anlayışı devreye soktuğunu savunan Akkaya şöyle devam etti:

“Siyasi iktidar, kendi halkından, emekçisinden işçisinden korkmaktadır. Halktan yana bir iktidarın görevi yasaklamak değil, yurttaşlarının özgürce kendilerini ifade edebilmelerinin imkanını sağlamak olmalıdır, demokrasi bu şekilde gelişir, yoğunlaşır. Umut ediyorum ki 1 Mayıs’ta güvenlik güçlerimiz yaşanılanlardan ders çıkarmış olur ve hak ve özgürlüklere saygılı bir biçimde yurttaşlarımızın, işçilerin, emekçilerin bayramlarını özgür bir biçimde kutlayabilmelerinin ortamını sağlar. Türkiye işçi sınıfı açısından tarihsel önemi olan Taksim’i emekçilere açar.

CHP’nin iktidarında, bütün Türkiye’de alanlarda işçilerle, emekçilerle birlikte olacağını belirten Akkaya, “Bu vesileyle bütün emekçilerin, çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyor, hep birlikte el ele, omuz omuza olmaya, hak aramaya ve hem demokrasiye, hem de Türkiye’ye sahip çıkmaya çağırıyorum. Gelin, hep birlikte bir ağaç gibi tek ve hür ve bir ormancasına kardeşçe yaşayabileceğimiz, yaşanacak bir Türkiye kuralım” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@