Chp'li Ağbaba, Fenerbahçe Otobüsüne Yapılan Saldırıya İlişkin, ‘Planlı Bir Saldırı' Dedi

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırıya ilişkin, “Bir tesadüf olduğunu düşünmüyoruz. Bunun planlı bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Özellikle viyadüğün üzerinde yapılması

Haberler 06.04.2015, 06:21
Chp'li Ağbaba, Fenerbahçe Otobüsüne Yapılan Saldırıya İlişkin, ‘Planlı Bir Saldırı' Dedi

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırıya ilişkin, “Bir tesadüf olduğunu düşünmüyoruz. Bunun planlı bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Özellikle viyadüğün üzerinde yapılması, şoförün hedef alınması, otobüste bulunan bütün Fenerbahçelilerinin hedef alındığı anlamına geliyor” dedi.

Ağbaba, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı Turgut Koçak ve Devrimci Halk Partisi Genel Başkanı Celal Özcan ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

-TÜRKİYE SOSYALİST İŞÇİ PARTİSİ VE DEVRİMCİ HALK PARTİSİ SEÇİMLERDE CHP’Yİ DESTEKLEYECEK-

 Ağbaba, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı Turgut Koçak ve Devrimci Halk Partisi Genel Başkanı Celal Özcan’ın partilerinin 7 Haziran 2015 parlamento seçimlerinde CHP’yi destekleyeceklerini açıkladıklarını ifade etti.

Turgut Koçak, “AKP’ye karşı en önemli seçenek olan CHP’yi 7 Haziran seçimlerinde desteklemeli ve AKP iktidarı bir an önce iktidardan düşürülmelidir. Bu seçimlerde CHP sonuna kadar desteklenmeli. Bu seçimlerde CHP’nin desteklenmesini yaşamsal görüyoruz” diye konuştu.

Celal Özcan da seçimlerde CHP’yi destekleme kararı aldıklarını belirterek, “Bu kararı alırken ülkenin 13 yıldır bir karanlık rejim tarafından parti tarafından karanlık bir rejime doğru götürüldüğü gerçeğinden yola çıktık. Bize göre cumhuriyetin kazanımlarına 13 yıllık bir ara verilmiştir. CHP’yi destekleme kararı aldık” dedi.

-“BİR TESADÜF OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ BİZ”-

Ağbaba, basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin soruları da yanıtladı.

Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırıya ilişkin soruya Ağbaba, “Türkiye’nin en köklü kulüplerinden birisi Rize’den gelirken bir yol üzerinde, kavşak üzerinde, viyadüğün üzerinde bir saldırıya uğraması bir tesadüf olduğunu düşünmüyoruz biz. Bunun planlı bir saldırı olduğunu düşünüyorum ben şahsen. Özellikle viyadüğün üzerinde yapılması, şoförün hedef alınması, otobüste bulunan bütün Fenerbahçelilerinin hedef alındığı anlamına geliyor. Can kaybının olmaması, Fenerbahçe futbolcularına, otobüste bulunanlara herhangi bir yaralanan olmaması önemli bir şey, bunun memnuniyetle karşılıyoruz ama bu kazanın tesadüf olmadığını düşünüyorum. Bu konu araştırılmalı. Böyle  bir ortamda hedef gösterilerek şoförün vurulması da altı çizilmesi gereken bir nokta olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Neden yapılmıştır?” sorusuna da Ağbaba, “Türkiye günlerden beri çok alışık olmadığımız şeylerle karşılaşıyoruz. Gündem değiştirmeye yönelik bir  şey olabilir. Mutlaka araştırılmalı. AKP gündem değiştirerek belki üzerindeki bu yoğun çöküşü önlemeye çalışıyor olabilir. Bunun araştırılması lazım” yanıtını verdi.

-“BU GERGİNLİKTE DEVAM EDEBİLECEĞİNİ ÇOK DÜŞÜNMÜYORUM”-

“Ligler ertelenmeli mi?” sorusuna da Ağbaba, “Bu futbol üzerindeki özellikle kulüplerin başkanlarının gerilim yapan açıklamaları son bulmalı. Hem Trabzon cephesinde hem Fenerbahçe cephesinde hem  diğer kulüplerin gerilime davet eden çağrıları son bulmalı. Bu konuda kulüplere çok önemli görev düşüyor. Futbol Federasyonunun da bu konuda adım atması gerekiyor. Teknik bir konu, ertelenebilir mi, ertelenemez mi, ama bu ortamda bu gerginlikte devam edebileceğini çok düşünmüyorum.”

“Şafak Pavey daha önce aday olmayacağını açıkladı fakat CHP lideri tarafından ikna edildiği şeklinde haberler var, doğru mu?” sorusuna da Ağbaba, “Şafak Pavey bizim için önemli bir siyasetçi. Partimizde milletvekili olarak devam etmesi bizim açımızdan olumlu böyle bir kararını destekleriz” yanıtını verdi.

“MİT TIR’larını durduran askerler gözaltına alındı, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da Ağbaba, “Geçmişte AKP birçok siyasi davayı savunmuştu. Balyoz, Ergenekon, Odatv, KCK, Devrimci Karargah onlarla toplumu susturmaya çalışmıştı. Şimdi yeni dava açarak bunları devam ettirmeye çalışıyor” dedi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@