Chp'den ‘Yurt' Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP, elektrik faturalarından yurt ve barınma ihtiyacı karşılanmak üzere Yüksek Öğr...

Haberler 17.09.2015, 10:05
Chp'den ‘Yurt' Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP, elektrik faturalarından yurt ve barınma ihtiyacı karşılanmak üzere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne yüzde 2’lik pay aktarılması için kanun teklifi verdi. Teklife göre TRT’ye elektrik faturalarından tahsil edilen yüzde 2’lik pay durdurulacak.

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklifin gerekçesinde,  üniversitede okuyan öğrenci sayısının 5 milyona yaklaşırken, yurt kapasitesi ihtiyacın çok altında kaldığına dikkat çekildi.

Gerekçede, barınma hizmetinin tüm üniversite öğrencilerine eşit koşullarda parasız yararlanacakları bir hak olarak sunulması gerektiği ifade edildi.

Teklifin gerekçesinde, milyonlarca vatandaştan alınan ve TRT’ye elektrik faturalarından tahsil edilen yüzde 2’lik payın durdurulması, TRT’ye aktarılan payın yasal dayanağı olan Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu’nun ilgili maddelerinin tümüyle yürürlükten kaldırılarak bu payın öğrencilere yurt yapılması şartıyla Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu’na aktarılmasının gerektiği belirtildi.

Teklife göre elektrik faturalarından yurt ve barınma ihtiyacı karşılanmak üzere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne yüzde 2’lik pay aktarılacak.TRT’ye elektrik faturalarından tahsil edilen yüzde 2’lik pay durdurulacak. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@