Chp'den Yeniden Yargılama Teklifi

-CHP, davanın nakledilmiş olmasının yargılamanın yenilenmesi sebebi sayılması için kanun teklifi verdi. ANKARA (ANKA) - CHP, davanın nakledilmiş olmasının yargılamanın yenilenmesi sebebi sayılması için kanun

Haberler 05.11.2014, 07:15
Chp'den Yeniden Yargılama Teklifi

-CHP, davanın nakledilmiş olmasının yargılamanın yenilenmesi sebebi sayılması için kanun teklifi verdi.

ANKARA (ANKA) - CHP, davanın nakledilmiş olmasının yargılamanın yenilenmesi sebebi sayılması için kanun teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-TEKLİFE GÖRE YARGILAMA İADE EDİLEN MAHKEMELER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLECEK-

Teklife göre, başka illere nakli gerçekleşen davalar nakil öncesi görevli ve yetkili mahkemelerine başvuruya ihtiyaç olmaksızın derhal iade edilerek, yargılama iade edilen mahkemeler tarafından gerçekleştirilecek.

-“YARGILAMANIN YENİLENMESİ SEBEBİ SAYILACAK”-

Kesinleşmiş hüküm bulunan ve fakat başka illerdeki mahkemelere nakli gerçekleşen ve başka illerdeki mahkemeler tarafından hüküm tesis edilen davalarda, davanın nakledilmiş olması yargılamanın yenilenmesi sebebi sayılacak. Yeniden yargılama başvurusu kesinleşmiş hükümler bakımından bu kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde yapılabilecek.

-GEREKÇE-

Teklifin gerekçesinde, özellikle kamu görevlilerinin yargılandığı ve kamuoyu tarafından yakından takip edilen davaların başka illere nakledilmesinin engellendiği belirtilerek şöyle denildi:

“Uygulamada davaların nakli ile birlikte özellikle sanıkların beraat ettiği veya kamuoyunu tatmin etmekten çok uzak cezalar verildiği kanaati çok yaygındır. Buna ek olarak, dava konusu olayın gerçekleştiği yerdeki görevli mahkemenin (davanın nakli ile) yapması gereken keşif vb. araştırmaları yapması mümkün olmamakta ve çoğu davada deliller dahi bu şekilde karartılmaktadır.”

Gerekçede, başka illere nakli gerçekleşen ve fakat yargılaması devam eden veya kesinleşmiş hüküm bulunmayan davaların nakil öncesinde görevli ve yetkili bulunan mahkemelere iade edilerek yargılamanın devam etmesinin, kesinleşmiş hüküm bulunan davalarda ise davanın nakledilmiş olmasının yeniden yargılama sebebi sayılmasının sağlandığı ifade edildi. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@