Chp'den Tüyler Ürperten ‘Şırnak' Raporu

CHP heyetinin Şırnak Raporunu açıklayan Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Şırnak ve Cizre’de en önemli tespit orada hiç kimsenin can güvenliği kalmamış.

Haberler 04.09.2015, 16:40
Chp'den Tüyler Ürperten ‘Şırnak' Raporu

ANKARA(ANKA) - CHP heyetinin Şırnak Raporunu açıklayan Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Şırnak ve Cizre’de en önemli tespit orada hiç kimsenin can güvenliği kalmamış. En kötüsü de 90’lı yılları hatırlatan faili meçhul cinayetler başlamış” dedi.

Havutça, partisine mensup İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ile birlikte TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi.

-“HİÇ KİMSENİN CAN GÜVENLİĞİ KALMAMIŞ”-

CHP heyeti olarak Şırnak’ta yaptığı izlenimlere ilişkin hazırladıkları rapor hakkında bilgi veren Havutça, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bölgede ciddi bir çatışma ortamının devam ettiğini, insanların can güvenliğinin ciddi tehdit altında olduğunu, bölgede ciddi sorunlar olduğunu tespit ettik. Şırnak ve Cizre’de en önemli tespit orada hiç kimsenin can güvenliği kalmamış. Hiç kimsenin mal güvenliği kalmamış, hukuk güvenliği kalmamış ve orada ekonomi çökme noktasına gelmiş, göçler başlamış ve en kötüsü de 90’lı yılları hatırlatan faili meçhul cinayetler başlamış.

-“EN KÖTÜSÜ DE 90’LI YILLARI HATIRLATAN FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER BAŞLAMIŞ”-

Devlet görevlilerinin devlet adına silah kullanma yetkisi olan emniyet görevlilerinin, jandarma görevlilerinin, hukuk dışı yollarla birtakım insanların sivil insanların yaşamına son verecek birtakım faili meçhul eylemlere girmesi terörle mücadelede devleti güçlendirmez.

Bizim gördüğümüz tehlike o bölgede devlet adına silah kullanan bazı kişilerin orada sivil yurttaşların hukuk dışı yollarla öldürülmesinin yolunun tekrar başladığını görüyoruz.”

-“İKTİDARIN BÖLGEYİ CEZALANDIRDIĞINI DÜŞÜNÜYOR”-

Ceyhun İrgil de, “Yöre halkı 7 Haziran seçimlerinden sonra kentte AKP’den hiçbir milletvekilinin çıkmamasının seçimlerde oy oranının düşmesinden dolayı iktidarın bölgeyi cezalandırdığını düşünüyor” dedi.

Bir soru üzerine Mahmut Tanal, “Orada nasıl seçim yapılır, bu ortamda herhalde silahların gölgesinden ve tek tek o silahların gölgesinden yapmak istiyorlar, amaçları bu” diye konuştu.

“Ertuğrul Özkök hakkında başlatılan soruşturmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da Tanal, “Bu şekildeki soruşturmaları kınıyorum, hukukla alakası yok,  siyasi bir soruşturmadır, hukuki bir soruşturma değildir” yanıtını verdi. (ANKA)

(MG/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@