Chp'den Trt Önergesi

ANKARA (ANKA)-CHP, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından düzenlenen Türk Sanat Müziği, ...

Haberler 27.09.2015, 10:55
Chp'den Trt Önergesi

ANKARA (ANKA)-CHP, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından düzenlenen Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, çoksesli müzik, tonmayster stajyer sanatçı sınavı hakkındaki iddiaları araştırmak üzere Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, TRT tarafından düzenlenen Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, çoksesli müzik, tonmayster stajyer sanatçı sınavına altı bin kişinin müracaat ettiği, ancak sınavı kazananların Seçici Kurul’da bulunanların birinci dereceden akrabaları ve hatta çocukları olduklarının iddia edildiği belirtildi.

-“AKP’YE YAKIN OLDUKLARI İÇİN KAMUDA İSTİHDAM EDİLMİŞTİR”-

Sınava başvuran vatandaşların emeklerinin gasp edildiği öne sürülen önergede,  “AKP’nin torpil atamaları sayesinde birçok AKP’linin yakınları sınavlı ya da sınavsız olarak sadece AKP’li veya AKP’ye yakın oldukları için kamuda istihdam edilmiştir. AKP il ve ilçe teşkilatlarının neredeyse iş ve işçi bulma kurumuna dönüşmesi medyada defalarca yer almaktadır” denildi.

 -“LİYAKAT YERİNE ‘HAMİLİ YAKIN’ DÖNEMİ YAŞANMAKTADIR”-

Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, çoksesli müzik, tonmayster stajyer sanatçı sınavına katılan yüzlerce adayın sınav sonucunun açıklanmadığı, sınavda seçici kurulu oluşturan kişilerin yakınlarının sınavı geçtiğinin iddia edildiği kaydedilen önergede şu ifadeler yer aldı:

“Seçici Kurul’un yakınları ve AKP’lilerin tanıdıkları sınavları geçerken kendi dalında uzmanlıkları olan ve dünyaca tanınan birçok sanatçı bu sınavı geçememiştir. AKP’nin torpilli atamaları sonucu kamu kurumlarında liyakat yerine ‘hamili yakın’ dönemi yaşanmaktadır. TRT’de yaşanan bu son skandal kamu vicdanını yaralamakta ve binlerce vatandaşımızın devlete olan güvenini sarsmaktadır. Bu skandalın sorumlularının belirlenmesi ve bu skandala sebep olan etkenlerin araştırılması sebebiyle Meclis araştırması açılması elzemdir.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@