Chp'den Şok Türgev İddiası

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök,  Saraçoğlu Mahallesinin lojmanları ve diğer ek...

Haberler 09.10.2015, 12:50
Chp'den Şok Türgev İddiası

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök,  Saraçoğlu Mahallesinin lojmanları ve diğer eklentilerle birlikte TÜRGEV’e verileceği iddiasını Meclis’e taşıdı.

Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Kamuoyunda Saraçoğlu Mahallesi Lojmanlarının ve diğer eklentilerle birlikte TÜRGEV'e verileceğine ilişkin iddialar doğru mudur? Değilse, bu doğrultuda bir açıklama yapacak mısınız?” diye sordu.

-“TÜRGEV’E VERİLECEĞİNE İLİŞKİN İDDİALARIN DOĞRULUK PAYI VAR MI?”-

Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili verdiği soru önergesinde Gök, şöyle dedi:

“Boşaltılan konutların konut (ikametgâh) dışında başka bir amaçla kullanılmasının yasal olarak mümkün olmadığı, boş olarak kalacağı gerçeğine karşın zorla tahliye işlemlerinin ardındaki amaç nedir?

Devlet 435 lojmandan elde ettiği kira gelirinden mahrum kalacağı için, lojmanların boşaltılmasıyla oluşan kamu zararı ne kadardır?

Ayrıca, boşaltılan lojmanların çoğunun kapıları kırılarak içlerindeki demirbaş eşyalar çalınmış ve tarihi binalara büyük zararlar verilmiş, boşaltılan çok sayıda daire ilgisiz kişiler tarafından işgal edilmiş olduğundan meydana gelen zararın maddi boyutu nedir? Sorumlusu kimdir? Bu konuda bir idari soruşturma için talimat verecek misiniz?

Bu nedenle, anılan Hazine taşınmazlarının bir an önce yeni bir Bakanlar Kurulu Kararıyla tekrar kamu hizmetine tahsis edilmesi için bir talimat verecek misiniz?

Böylece Türkiye Cumhuriyetinin ilk toplu konut projesiyle inşa edilmiş Saraçoğlu mahallesinin kültürel ve tarihi nitelikleri nedeniyle 1. derece kentsel sit alanı ilan edilmesi gerektiği gerçeğinin farkında mısınız?

Eski eser olarak tescil edilmiş bina ve lojmanlardaki tahribat durdurularak, bunların tarihi ve kültürel niteliği ile inşa ediliş amacına uygun olarak kullanılmasının sağlanması için gereğini yapacak mısınız?

Zamanın Bakanlar Kurulu üyeleri tarafından ‘Saraçoğlu mahallesinin yıkılması söz konusu değildir’ açıklamalarının yanı sıra,  Mahalledeki Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi’nde bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ATO ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi temsilcileri, bölgenin kaderini belirleyecek olan ‘Saraçoğlu Mahallesi ve çevresi geleceğini arıyor' isimli ulusal fikir proje yarışmasını tanıtmış olmalarından sonraki süreçte, lojmanlarda ikamet eden yurttaşlara uygulanmakta olan baskı ve şiddetin devletin yönetiminde ilk derecede sorumlu Bakanlar Kurulu üyeleri nezdinde yurttaşların devlete olan güvenini çok sarsacağı açıkken bu uygunsuz girişimleri durdurmayı düşünüyor musunuz?

Devam etmekte olan davalar sonuçlanıncaya kadar kolluk kuvvetleri kullanılarak lojmanların zorla tahliyesi çalışmalarını durduracak mısınız?

Kolluk kuvvetlerinin zorla tahliye girişimleri sırasında konutların kapı ve pencereleri ile diğer eşyalara verilen zararın sorumluları hakkında ne işlem yapacaksınız, meydana gelen zararı kim ödeyecektir?

Yargı süreci devam etmekteyken Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili tasarrufların rahatsız edici boyutta sürdürülmesinin gerekçesi olarak kamuoyunda oluşan 'Saraçoğlu Mahallesinin lojmanları ve diğer eklentilerle birlikte TÜRGEV’e verileceğine ilişkin iddiaların’ doğruluk payı var mıdır? Yoksa kamuoyunu rahatsız eden bu iddiaların geçerli olmadığı yolunda bir açıklama yapacak mısınız?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@