Chp'den ‘Saray' Teklifi

CHP, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın boşaltılması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne taşınması ve Saray’ın Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne devredilmesi için kanun teklifi verdi.

Haberler 26.08.2015, 13:24
Chp'den ‘Saray' Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın boşaltılması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne taşınması ve Saray’ın Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne devredilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş,  Cumhurbaşkanı Seçimi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-TEKLİF NE GETİRİYOR-

Teklife göre; cumhurbaşkanları, cumhurbaşkanlığı faaliyetlerini Çankaya Köşkü’nde sürdürecek ve Çankaya Köşkü’nde ikamet edecek.

Beştepe semtinde bulunan Saray arazisiyle birlikte Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne  devredilecek.

-GEREKÇE-

Teklifin gerekçesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 91 yıllık geleneğinde çok önemli bir yer kaplayan Çankaya Köşkü’nün Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte daha önce Başbakanlık binası olarak tasarlanan ve Beştepe semtinde bulunan Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde bulunan yere taşındığı belirtildi.

İnşaatı esnasında kamuoyunda büyük yankı ve tepki uyandıran mekâna, Ankara 11. İdare Mahkemesi 2 Şubat 2014’te bölgenin SİT alanı olduğuna hükmederek inşaatın durdurulması için karar aldığı ifade edilen gerekçede, şöyle denildi:

“Mahkeme kararına rağmen dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Güçleri yetiyorsa yıksınlar' diyerek karara meydan okumuştur. Kaçak duruma düşmesine rağmen Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra, Çankaya Köşkü’nden Beştepe’deki ‘Ak-Saray’ olarak tabir edilen mekâna taşınmıştır.

Danıştay İdari Dava daireleri Kurulu, tarihi SİT alanlarında kamu binaları yapılması ilke kararının yürütmesini, ‘hukuka aykırı’ olduğu gerekçesiyle durdurmasıyla birlikte de ‘Ak-Saray’ olarak tabir edilen yapı ikinci kez kaçak durumuna düşmüştür.”

Gerekçede, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’na eklenen, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları, Cumhurbaşkanlığı faaliyetlerini Çankaya Köşkü’nde sürdürür ve Çankaya Köşkü’nde ikamet ederler” hükmüyle Atatürk’ün Cumhuriyeti kurduğu mekân olarak sembolleşen ve Türkiye’nin 91 yıl kalbinin attığı Çankaya Köşkü’nün tarihi ve manevi değerinin korunmasının amaçlandığı belirtildi.  (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@