Chp'den Öğretmene ‘Bin Liraya' Yakın Zam Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hem çalışan hem de emekli öğretmenle...

Haberler 17.09.2015, 10:55
Chp'den Öğretmene ‘Bin Liraya' Yakın Zam Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hem çalışan hem de emekli öğretmenlerin maaşında 1000 liraya yakın artış sağlanması için kanun teklifi verdi.

Özel, Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması (Öğretmenlerin Ek Gösterge ve Tazminatlarının Artırılmasına İlişkin) Kanun Teklifini sundu.

-ÖĞRETMENLERE MAKAM TAZMİNATI VE BUNA BAĞLI OLARAK TEMSİL TAZMİNATI VERİLECEK-

Teklife göre öğretmenlere 3.600 ek gösterge ve makam tazminatı verilecek. Teklifin yasalaşması halinde hem çalışan hem de emekli öğretmenlerin maaş ve aylıklarında 1000 liraya yakın artış sağlanacak. Ayrıca Toplu İş Sözleşmesi kapsamında verilen özel hizmet tazminatı da yasal dayanağa kavuşturulacak.

Teklifle, öğretmenlere uygulanan ek gösterge 3.000’den 3.600’e kadar çıkarılacak. Öğretmenlere ayrıca makam tazminatı ve buna bağlı olarak temsil tazminatı verilmesi öngörülen düzenlemeden hem çalışan öğretmenler hem de emekli olan öğretmenler yararlanacak.

-EMEKLİ OLACAK BİR ÖĞRETMEN, EMEKLİ BİR GENEL MÜDÜR YARDIMCISI SEVİYESİNE YAKIN AYLIK ALACAK-

Ek gösterge artışı, makam ve temsil tazminatı verilmesiyle, 1’inci derecenin 4'üncü kademesinden emekli olacak bir öğretmen, emekli bir genel müdür yardımcısı seviyesine yakın aylık alacak.

-AYLIKLARDA 1.000 LİRAYA YAKIN ARTIŞ YAŞANACAK-

 Halen ortalama 1.770 lira civarında olan emekli öğretmen aylığı 2 bin 600 liraya kadar yükselecek. Eşi çalışan ve çocuk yardımı almayan, halen çalışan 25 yıllık bir öğretmenin 2 bin 580 lira civarında olan net maaşı da bu düzenlemeyle 3 bin 450 liraya yaklaşacak.

-AYLIK 237 LİRALIK EĞİTİM ÖĞRETİM TAZMİNATI YASAL DAYANAĞA KAVUŞTURULARAK KALICI HALE GETİRİLECEK-

Teklif ile halen memur sendikaları ile hükümet arasında iki yılda bir imzalanan toplu iş sözleşmesiyle öğretmenlerin eğitim öğretim tazminatlarında yapılan artışın kalıcı hale getirilmesi de öngörülüyor. Değişiklik ile öğretmenlere toplu sözleşmelerle verilen aylık 237 liralık eğitim öğretim tazminatının yasal dayanağa kavuşturularak kalıcı hale getirilmesi de mümkün olacak. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@