Chp'den Kapatılan Köy Okulları İçin Kanun Teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ve Ali Şeker, kapatılan köy okullarının açılması için kanun teklifi hazırladıklarını belirterek, eğer kabul edilirse bu kanunun, sayıları 350 bini bulan \"atanamayan öğretmen\" sorununa da bir çözüm sunacağını ifade etti.

Chp'den Kapatılan Köy Okulları İçin Kanun Teklifi

ANKARA (ANKA) -CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ve Ali Şeker, kapatılan köy okullarının açılması için  kanun teklifi hazırladıklarını belirterek, eğer kabul edilirse bu kanunun, sayıları 350 bini bulan "atanamayan öğretmen" sorununa da bir çözüm sunacağını ifade etti.

Erdem, "Taşımalı eğitim sistemi, köylerde yaşayan çocukların eğitim hayatını tam bir işkenceye dönüştürdü. Kendi büyüdükleri çevrede eğitim alamayan çocuklar, bir de ulaşımın zorluğu ve pahalılığına katlanmak zorunda kalıyor. Köylerimizde yollar kapalı olduğu için 3-4 ay okula geç başlayan, okuluna adapte olamayan, hatta merkez köye giderken yollarda hayatını kaybeden çocuklar var. Aynı şekilde, köylerde büyük fedakarlıklarla çalışan öğretmenler de bu durumdan çok fazla olumsuz etkilendi ve bulunduğu köylerde "akil insan" konumunda olan öğretmenlerin taşınması, köylerimizin gelişmesine ve kalkınmasına da açıkça ket vurdu. Eğer kanun teklifimiz kabul edilirse, yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan "atanamayan öğretmen" sorunu kısmen çözülecek ve köylerde büyük çabalarla okumaya çalışan çocukların karşılaştıkları sıkıntıların büyük bir kısmı giderilmiş olacak" dedi.

Erdem ve Şeker'in TBMM Başkanlığı'na verdiği teklifin gerekçesinde, "Taşımalı sistemde köylerin gruplaştırılarak eğitimin merkezi durumda olan bölgelerdeki okullara aktarılmasıyla birlikte köylerde yaşayan çocuklar okullara ulaşma noktasında birçok sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Bazı çocuklar ulaşım zorluğu veya ulaşımını pahalılığı gibi nedenlerden dolayı eğitim hayatına bir süre ara vermek zorunda kalırken, bazı çocuklar da okullar açıldıktan sonra bile en az 3-4 ay eğitim hayatına tam olarak adapte olamamaktadır. Benzer şekilde, onlarca çocuğun taşımalı sistemde hayatını kaybettiği de yazılı ve görsel medyada haberlere yansımıştır" denilerek şöyle devam edildi:

"Köy okullarının kapatılması, köylerde büyük özverilerle çalışan öğretmenleri de olumsuz etkilemektedir. Köylerde öğretmenlerin sadece çocukları eğitme görevini değil, bölgede akil insan olma niteliğini de taşıdığı dikkate alınırsa, köy okullarının kapatılmasının kırsal kalkınmayı ve aydınlanmayı ne derecede olumsuz etkileyebileceği de daha iyi anlaşılacaktır. Köy okullarının açılması sadece kırsal kalkınmayı sağlamayacak, aynı zamanda atanamayan öğretmenlerin de yıllardır süregelen atanma sorunlarına önemli bir çözüm kaynağı olacaktır. Okula başlama yaşıyla ilgili düzenleme yapılan yeni sistemle birlikte ilkokulda öğrenci sayısında artış olacağından, kapatılan köy okullarının açılması, köylerde yaşayan insanlar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaklaşık 17 bin okulun taşımalı sisteme geçildikten sonra kapatıldığı ve onlarca çocuğun taşımalı sistemde yaşadığı sıkıntılar dikkate alındığında, köy okullarının açılması, hem ulaşım masraflarının ve sürelerinin azalması açısından maddi olarak, hem de çocukların büyüdükleri, tanıdıkları ve ailelerine yakın ortamlarda eğitim alması açısından zihinsel ve psikolojik olarak olarak daha iyi bir eğitim ve öğretim sürecinin önünü açacağı açıktır."(ANKA)

(ÜNS/ÖZK) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.