Chp'den Kadın Cinayetlerinde ‘Takım Elbise' İndirimi İçin Teklif

ANKARA (ANKA)- CHP,  kadına yönelik her türlü şiddet suçu ile cinsel dokunulmazlığa k...

Haberler 18.11.2015, 11:05
Chp'den Kadın Cinayetlerinde ‘Takım Elbise' İndirimi İçin Teklif

ANKARA (ANKA)- CHP,  kadına yönelik her türlü şiddet suçu ile cinsel dokunulmazlığa karşı suç işleyen kimsenin takdiri indirimden yararlandırılmaması için kanun teklifi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Türk Ceza Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİNDEN YARARLANAMAYACAK-

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

Kadına yönelik her türlü şiddet suçu veya cinsel dokunulmazlığa karşı suç işleyen kimse; haksız tahrik indiriminden yararlanamayacak.

-ÇOCUKLARIN SUÇA AZMETTİRİLMESİ HALİNDE CEZANIN ARTIRILABİLMESİ İÇİN ÜSTSOY VE ALTSOY İLİŞKİSİNİN VARLIĞI ARANMAYACAK-

Üstsoy, altsoy, eş, yansoy ve kayın hısımlarının ilişkisinden doğan nüfuz kullanılmak suretiyle suça azmettirme halinde, azmettirenin cezası üçte birden yarısına kadar arttırılacak. Çocukların suça azmettirilmesi halinde, cezanın artırılabilmesi için üstsoy ve altsoy ilişkisinin varlığı aranmayacak.

-TAKDİRİ İNDİRİMDEN YARARLANDIRILMAYACAK-

Kadına yönelik her türlü şiddet suçu ile cinsel dokunulmazlığa karşı suç işleyen kimse, takdiri indirimden yararlandırılmayacak.

-TAKIM ELBİSE İNDİRİMİ-

Teklifin gerekçesinde de, sanıklara, takım elbise giydikleri için ya da mağdurun kırmızı ruj kullandığı gerekçesiyle hukukun evrensel normlarıyla ilgili olmayan gerekçelerle hakimlerin takdir indirimi yaptığına dikkat çekilerek, “Yapılan düzenleme ile temel insan haklarına ve çağdaş hukuk normlarına uygun olmayan bu düzenleme ortadan kaldırılmakta, sürekli artan kadın cinayetlerinde caydırıcılığın artırılması amaçlanmaktadır” denildi.

-HER TÜRLÜ AFFIN DIŞINDA BIRAKILACAK-

Kadına yönelik olarak işlenen şiddet suçları ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkum olanlar, her türlü affın dışında bırakılacak.

Kadına yönelik olarak işlenen şiddet suçları ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkum olanların cezalarının infazında indirimler kaldırılacak. Türk Ceza Kanununa göre verilmiş hapis cezaları hiçbir indirime tabi olmaksızın infaz edilecek.

-KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUNDA YERİNE GETİRİLECEK-

Kadına yönelik olarak işlenen şiddet suçları ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan hüküm giyenlerin,  hapis cezalarının infazı kapalı ceza infaz kurumunda yerine getirilecek. Bu hükümlüler, infazın ertelenmesi talebinde bulunamayacak,  kurum dışında çalıştırma ve kurum hizmetinde çalıştırılabilme hakkından yararlandırılmayacak.

-“KADIN CİNAYETLERİ, TACİZ VE TECAVÜZ YÜZDE 1400 ORANINDA ARTMIŞTIR”-

Teklifin gerekçesinde, Türkiye'de son 10 yılda kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzün yüzde 1400 oranında arttığı belirtildi.

 Kadının iş hayatında olma talebi, kırmızı ruju, beyaz pantolonu, telefon kılıfının rengi erkek şiddetinin kendini meşrulaştırmasında ve sanıkların tahrik indirimi almasında gerekçe olarak görüldüğüne işaret edilen gerekçede şu ifadeler yer aldı:

“Sadece Ekim 2015’te 25 kadın öldürülmüş, 15 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edilmiş, 5 kadın ve kız çocuğuna zorla fuhuş yaptırılmış, 29 kadın yaralanmış, 6 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulunulmuştur. 2015’in ilk 10 ayında ise 236 kadın öldürülmüş, 112 kadına tecavüz edilmiş, 157 kadın fuhuşa zorlanmış, 319 kadı yaralanmış, 179 kadın tacize uğramıştır.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@