Chp'den İstifa Yorumu: Bakan İstifa Etmeli

-Geçen hafta yaşanan elektrik kesintisine değinen CHP’li Hamzaçebi, faturanın görevinden istifa eden TEİAŞ Genel Müdürüne çıkarıldığını belirterek, “Ne kadar kolay değil mi? Enerji Bakanı, Başbakanın, eski Başbakanın sorumlul

Haberler 06.04.2015, 06:20
Chp'den İstifa Yorumu: Bakan İstifa Etmeli

-Geçen hafta yaşanan elektrik kesintisine değinen CHP’li Hamzaçebi, faturanın görevinden istifa eden TEİAŞ Genel Müdürüne çıkarıldığını belirterek, “Ne kadar kolay değil mi? Enerji Bakanı, Başbakanın, eski Başbakanın sorumluluğu yok. TEİAŞ Genel Müdürü değil, Enerji Bakanı istifa etmeliydi” dedi.

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulu’ndan geçen, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasındaki 42 maddenin geçmesinde CHP’nin büyük katkısının olduğunu söyledi. 

Hamzaçebi, Meclis’te düzenlediği basın toplantısı ile Cumartesi günü Meclis Genel Kurulu’ndan  geçen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda CHP’nin katkılarının büyük olduğunu söyledi. Komisyon ve Genel Kurul görüşmelerinde CHP’nin yoğun ısrar ve çabaları sonucunda vatandaşları çok yakından ilgilendiren düzenlemelerin bu yasaya sokulduğunu  belirten Akif Hamzaçebi, “Bu tasarıda CHP’nin büyük ölçüde  sosyal devlet anlayışı yer almıştır. 42 maddenin geçmesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin katkısı olmuştur” dedi.

CHP Grup Başkanvekili, CHP’nin talepleri sonucunda İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na giren düzenlemeleri şöyle sıraladı:

“Tasarıda hiç olmayan bir düzenleme; Zonguldak’daki vatandaşlarımızın mülkiyet sorununu çözen onların tapu almalarını sağlayan düzenleme komisyon aşamasında arkadaşlarımızın önerisi ile tasarıya dahil olmuştur. CHP’nin önerdiği bu model, bu tasarıda yer alan  Urfa Ceylanpınar’daki vatandaşlarımızın tapu sahibi olmalarını sağlayacak düzenlemeye de örnek olmuştur. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla getirilen ancak yasalaşması halinde işçilerin tazminatsız olarak işten çıkarılmalarına neden olacak düzenleme tasarıdan çıkarılmıştır. Maden işletlelemelerinde yaşam odalarının  bulunmasının  zorunlu hale getirilmesi de yine Cumhuriyet Halk Partisi’nin katkıları ile olmuştur. Büyümeyen ekonomi istihdam yaratmaz. Tasarıda uzaktan çalışma yani  ‘işe gelme evde çalış daha az çalış’ bu mevcut işi bölüştürmek anlamı taşıyordu. Bu düzenleme de tasarıdan çıkarılmıştır.”

Soma ve Ermenek maden kazlarında hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına getirilen hakların geriye dönük işlemesini  sağlamak amacıyla CHP’nin önerisinin tasarıya girdiğini vurgulayan Akif Hamzaçebi, Soma maden kazasında hayatını kaybeden ve işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatlarını almalarını sağlayacak düzenlemeyi de kanuna soktuklarını söyledi.

Geçen hafta yaşanan elektrik kesintisine de değinen Hamzaçebi, faturanın görevinden istifa eden TEİAŞ Genel Müdürüne çıkarıldığını belirterek, “Ne kadar kolay değil mi? Enerji Bakanı, Başbakanın, eski Başbakanın sorumluluğu yok. TEİAŞ Genel Müdürü değil, Enerji Bakanı istifa etmeliydi” dedi.  (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@