Chp'den İşsizlik Sigortası Reformu: İş Arayan Gençlere Aylık 540 Lira İşsizlik Desteği

ANKARA (ANKA) - CHP’nin hazırladığı işsizlik sigortası reformu kapsamında, okulundan yeni mezun olmuş iş a...

Haberler 19.09.2015, 10:15
Chp'den İşsizlik Sigortası Reformu: İş Arayan Gençlere Aylık 540 Lira İşsizlik Desteği

ANKARA (ANKA) - CHP’nin hazırladığı işsizlik sigortası reformu kapsamında, okulundan yeni mezun olmuş iş arayan gençlere aylık 540 lira işsizlik desteği sağlanacak,  işsizlik aylığı ödeme süresi 20 aya kadar çıkarılacak, asgari işsizlik ödeneği tutarı 509 TL’den 636 TL’ye çıkarılacak.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-SÜREKLİ ÇALIŞMIŞ OLMAK ŞARTI KALDIRILACAK-

Teklife göre; İşsizlik Sigortası kapsamında; hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak şartı kaldırılacak.

-ÖDEME SÜRESİ 180 GÜNDEN 360 GÜNE ÇIKARILACAK-

Son üç yıl içinde; en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olma şartı 300 güne indirilecek ve ödeme süresi 180 günden 360 güne çıkarılacak.

900 gün prim ödemiş olma şartı 540 güne indirilecek, yararlanma süresi 240 günden 480 güne çıkarılacak.

1080 gün prim ödemiş olma şartı 780 güne indirilecek, yararlanma süresi 300 günden 600 güne çıkarılacak.

-İŞSİZLİK AYLIKLARI ARTIRILIYOR-

Yasa teklifiyle, asgari işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 50’sine, üst sınırı da yüzde 90’ına çıkarılacak. Bu düzenlemeyle yaklaşık 509 lira olan en düşük işsizlik aylığı 636 TL’ye, en yüksek işsizlik aylığı da yaklaşık 1.145 liraya yükselecek.

-OKULUNDAN YENİ MEZUN OLMUŞ İŞ ARAYAN GENÇLERE AYLIK 540 LİRA İŞSİZLİK DESTEĞİ SAĞLANACAK-

Teklif, özellikle öğrenimlerini yeni tamamlamış iş arayan gençler başta olmak üzere, işsizlik sigortasından yararlanma şartlarını taşımayan veya taşımakla birlikte bu hakkını kullanmış ve hala iş bulamamış olanlar dâhil, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretten az olan işsizlere bütün vatandaşlara işsiz kaldıklarında maddi destek sağlanmasını öngörüyor. İşsizlik desteğinden yararlanacaklara, işsizlik sigortası kapsamında verilen asgari işsizlik ödeneğinin yüzde 85’i oranında işsizlik desteği ödenecek. İşsizlik desteği bugünkü asgari ücrete göre yaklaşık 540 liraya denk geliyor.

-İŞSİZLERE İŞSİZLİK DESTEĞİ-

İşsizlik ödeneğinden yararlanma şartlarını taşımayanlardan İŞKUR’a şahsen başvurarak iş almaya hazır olduklarını kaydettiren ve aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretten az olan işsizlere oniki aya kadar işsizlik desteği ödenecek. Oniki aylık sürenin bitiminden itibaren yararlanma koşullarının devam ettiğini belgeleyenlere en fazla altı ay süreyle daha işsizlik desteği ödenecek. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@