Chp'den İşsizlik İçin Araştırma İstemi

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, her yıl artan işsizlik oranının nedenleri ile etki...

Haberler 20.11.2015, 12:20
Chp'den İşsizlik İçin Araştırma İstemi

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, her yıl artan işsizlik oranının nedenleri ile etkili ve sürekli çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Meclis Araştırması istedi.

Tanrıkulu, TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye genelinde işsizlik oranının ve işsiz sayısındaki artışın sürdüğünü belirterek, işsizlik oranının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan Ağustos döneminde yüzde 10.1 ile yeniden iki haneli düzeye tırmandığını belirtti. İşsizliğin son olarak Mart ayında yüzde 10,6 ile çift haneye çıktığını anımsatan Tanrıkulu, “İşsizlik sonucu toplumda ve bireylerde yaşanan travmalar belirgin bir artış göstermektedir. Sosyal huzursuzluk, geçim sıkıntısının etkileri arasındadır. Halkın işsizlik sonucu geçim sıkıntısı yaşaması mutsuzluğa yol açmaktadır, bunun sonucu olarak suç oranlarının artması ve boşanmalardaki artış gösterilebilir. İşsizlik sonucu düşen gelirler halkın yetersiz ve kalitesiz gıdalara yönelmesine yol açmaktadır. Hükümetlerin ekonomi yönetimindeki hataları yüzünden artan işsizlik oranı arasında doğrudan ilişki vardır. Bu sebepten dolayıdır ki artan işsizlik oranının sebepleri ve önlemlerine yönelik Meclis Araştırması açılması elzemdir” dedi.

Tanrıkulu, her yıl artan işsizlik oranının nedenlerinin, işsizliğe karşı alınabilecek önlemler ve uygulama alanları ile işsizlik sonucu yaşanan sorunların araştırılması ve kadın, eğitimli, genç işsizliğinin artmasının nedenleri ile Ulusal İstihdam Stratejisindeki hükümet politikalarının işsizlik sorununa etkilerinin araştırılarak etkili ve sürekli çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@