Chp'den Hsyk'ya Çağrı

ANKARA (ANKA) - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, HSYK’ya yaptığı başvuruda, yargı mekanizmasının felç olduğunu iddia ederek, “Siz ne zaman görevinizi yapacaksınız?” dedi. Kart, HSYK Başkanlığına Bilgi Edinme Hakkı Kanunu

Haberler 18.05.2015, 14:12
Chp'den Hsyk'ya Çağrı

ANKARA (ANKA) - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, HSYK’ya yaptığı başvuruda, yargı mekanizmasının felç olduğunu iddia ederek, “Siz ne zaman görevinizi yapacaksınız?” dedi.

Kart, HSYK Başkanlığına Bilgi Edinme Hakkı Kanunu uyarınca yaptığı başvuruda, AKP iktidarlarında en çok müdahale edilen, hedef alınan kurumların başında yargı mekanizması geldiğini, kişisel, siyasi ve mahalli çıkarlar doğrultusunda AKP iktidarlarında, yargıya her zaman ve doğrudan müdahale edildiğini iddia etti.

Konya’da avukat M.O. ve çalışanlarına yönelik olarak devlet terörü uygulandığını, usul kurallarının ayaklar altına alındığını belirten Kart, şöyle dedi:

“17-25 Aralık yolsuzluk süreciyle bağlantılı olarak ve intikam amacıyla yapılan, usul kurallarının ayaklar altına alındığı bir operasyon söz konusudur. Kendilerini, aile bireylerini ve belli bir yönetim kadrosunu korumak isteyen siyasi iktidar ve anayasal kurumlar artık en üst düzeyde ‘birilerinin aleti’  konumuna gelmiştir. Ülkemizde yargı mekanizması felç olmuştur. Artık toplumsal kaos, fetret ve ihkak-ı hak dönemi başlamıştır.”

-“YARGI İNTİKAM VE İFTİRA ARACI HALİNE GETİRİLMİŞTİR”-

Kart, başvurusunda, “Savcıların-yargıçların, Anayasa’nın 138. ve 2802 sayılı Yasanın 68. ve 69. maddelerine uygun olarak görev yapmaları için siz ne zaman görevinizi yapacaksınız? Konya’daki görev suiistimalleriyle ilgili olarak, resen inceleme ve soruşturma sürecini başlatacak mısınız?” sorularına yanıt istedi.

Kart, yaptığı açıklamada da yargının kişisel ve siyasi çıkarları için iktidar eliyle husumet, intikam ve iftira aracı haline getirildiğini öne sürdü.

(ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@