Chp'den Gruplara Çağrı: Meclis Toplansın

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ankara’da meydana bombalı saldırıda hayatl...

Haberler 14.10.2015, 14:45
Chp'den Gruplara Çağrı: Meclis Toplansın

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ankara’da meydana bombalı saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına tanınan hakların iyişleştirilmesi için bir çalışma başlattıklarını söyledi. Özel, bu konuda oluşacak komisyon için Meclis’i toplama çağrılarını üç siyasi partinin gruplarına da götüreceklerini belirtti.

Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısı ile, terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkındaki kanunun iyileştirilmesi için kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı. Bu yönde hazırlanan teklifin Meclis Başkanlığı’na sunulduğunu belirten Özel, mevcut kanunun yeterli olmadığını dile getirdi. Özel, hazırlanan teklif ile nelerin öngörüldüğünü ise şöyle açıkladı:

“Hazırladığımız teklif; ‘Terörle Mücadele Kanunu kapsamında tanınan istihdam hakkının genişletilmesi’ni amaçlıyor. Terör ve terörle mücadele kanununda terör mağdurlarına bağlanan aylık 800 TL’lik paranın üç katına çıkarılarak 2 bin 400 TL olmasını, 29 bin olan tazminatın da yine üç katına çıkarılarak 87 bin olmasını talep ediyoruz. Ankara saldırısında hayatını kaybedenlerin iki yakınına iş istihdamı ve sakat kalan terör mağdurlarına da iş istihdamı yaratılmasını talep ediyoruz. Söz konusu Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Kanunu’nun genişletilmesi için verdiğimiz teklifin hayata geçmesi için bir an önce Meclis’in toplanarak bir komisyon kurması gerekiyor.”

Özel, CHP’li Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu ile hazırladıkları teklife neden ihtiyaç duyulduğuna yönelik gerekçeleri de şöyle açıkladı:

“10 Ekim 2015 Cumartesi günü 97 canımızı kaybettik. Yüzlerce yaralı yurttaşımız hayatta kalma mücadelesi veriyor. Korkunç bir katliama kurban giden bu insanlar sadece barış istemek için bir araya gelmiş, çevrelerine ışıklar saçan, aydınlık dolu bireylerdi. Hem terörle mücadele ederken hayatını kaybeden şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz hem de terör mağduru sivillerin yakınları için atılması gereken önemli adımların olduğuna kuşku yoktur. Kanun teklifimiz ile bu konudaki mağduriyetlerin biraz olsun giderilebilmesi amaçlanmıştır.”

Özel, söz konusu kanun teklifin bir an önce hayata geçmesi için bir komisyon kurulması gerektiğine dikkat çekerek, “Bunun için Meclis’in bir an önce toplanması gerekiyor. Bu konuda üç siyasi parti AK Parti, MHP ve HDP’nin grup başkanvekillerine teklif götüreceğiz” dedi.

1 Kasım’ı beklemeden bu sorunun çözülmesinin herkesin boynunun borcu olduğunu dile getiren Özel, “Beklemek olayın soğuması anlamı taşır. Milletvekilleri bir gün Ankara’ya gelerek, bir günlerini ayırarak terör mağdurlarına verilecek haklarda iyişleştirme yapılabilir” diye konuştu.

-CUMHURBAŞKANI İÇİN KURULAN GÜVENLİK ŞERİDİ O GÜN KURULSAYDI-

CHP Grup Başkanvekili Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bugün saldırının meydana geldiği Ankara Tren Gar’ının önüne giderek karanfil bıraktığı sırada oluşturulan güvenlik şeridini eleştirdi. O güvenlik şeridinin, saldırının yapıldığı gün kurulması gerektiğini savunan Özgür Özel, “O güvenlik şeridine bugün değil, o gün ihtiyaç vardı. O güvenlik şeridi o gün çekilseydi, gerekli tedbirler alınsaydı bugün bu sonuçlar doğmayacaktı” diye konuştu.

-GÖREVDEN ALINMALAR

Saldırı sonrası, Ankara İl Emniyet Müdürü ve bazı daire başkanlarının görevden uzaklaştırılmalarını da eleştiren Özel, bürokratların değil, İçişleri ve Adalet Bakanlarının istifa etmesi gerektiğini savundu. (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@