Chp'den Ermeni Yetimhanesi Yıkım Kararına Tekpi

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Tuzla Ermeni Kampı’na yönelik yıkım kararının durdurulmasını beklediklerini bildirdi. Tanrıkulu yaptığı açıklamada, Tuzla Ermeni Kampı’nın (Kamp Armen) yıkılması k

Haberler 07.05.2015, 15:17
Chp'den Ermeni Yetimhanesi Yıkım Kararına Tekpi

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Tuzla Ermeni Kampı’na yönelik yıkım kararının durdurulmasını beklediklerini bildirdi.

Tanrıkulu yaptığı açıklamada, Tuzla Ermeni Kampı’nın (Kamp Armen) yıkılması kararına sert tepki göstererek şöyle dedi:

“Devlet tarafından el konmuş olan Ermeni mülkleri arasında sembolik değeri bilinen, 1500 yoksul veya yetim çocuğa yuvalık yapmış Tuzla Ermeni Kampı’nın (Kamp Armen)  6 Mayıs itibariyle yıkılmaya başlanması kamuoyunca ciddi bir şaşkınlık ve tepki yaratmıştır. Davasında hala adalet sağlanmamış olan rahmetli Hrant Dink ile eşi Sayın Rakel Dink’in, milletvekili Sayın Erol Dora’nın da yetişmiş olduğu Kamp Armen, Ermeni toplumu açısından manevi değeri paha biçilemez önemdedir.

Yetim çocukların emeğiyle inşa edilmiş olan kamp, zaten uzun yıllardır atıl bir durumda tutulmuş, kampın içindeki yapılar bakımsızlıktan harabeye dönmüştür. Bu açıdan kampa 6 Mayıs itibariyle dozerlerin sokulması, yıkımın başlangıcı değil, devamı niteliğindedir. Ancak yetim çocukların alın teriyle inşa edilmiş olan kamptaki yapılar sadece birer mimari yapı değil, aynı zamanda tarihi bir bellek ve mirastır. Bu belleğe, bu mirasa kastedenler, Hrant’ın da anısına saygısızlık etmektedirler. Kamp Armen’e yönelik bu yıkım kararının derhal durdurulmasını bekliyoruz!” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@