Chp'den Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu İçin Teklif

CHP, Cumhurbaşkanı Seçim Kanununda değişiklik istedi. Teklife göre, adaylar siyasi partilerin yapacağı veya aracı olacağı mitinglere katılamayacak ve siyasi partiler adına oy isteyemeyecek.

Haberler 19.08.2015, 15:58
Chp'den Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu İçin Teklif

ANKARA (ANKA)- CHP, Cumhurbaşkanı Seçim Kanununda değişiklik istedi. Teklife göre, adaylar siyasi partilerin yapacağı veya aracı olacağı mitinglere katılamayacak  ve siyasi partiler adına oy isteyemeyecek. 

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-“SİYASİ PARTİLER ADINA OY İSTEYEMEYECEK”-

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

“Adaylar yaptıkları propagandalarda hiçbir siyasi partiyi aracı olarak kullanamayacak, siyasi partilerden her ne suretle olursa olsun hiç bir şekilde destek alamayacak, siyasi partilerin yapacağı veya aracı olacağı mitinglere katılamayacak ve siyasi partiler adına oy isteyemeyecek.

Adaylar, yaptıkları propagandalarda devletin sosyal veya ekonomik veya siyasi veya hukuki temel düzenini, kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek her ne suretle olursa olsun propaganda yapamayacak, istismar edemeyecek veya kötüye kullanamayacak.

-“ALTI AYDAN BİR YILA KADAR HAPİS VEYA ADLÎ PARA CEZASI VERİLECEK”-

Adaylar, yaptıkları propagandalarda, dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret söylemlerini gerçekleştiremeyecek. Bu kapsamda nefret suçunu işleyen adaylar, Türk Ceza Kanunu’nun 122’inci maddesi uyarınca cezalandırılacak." (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@