Chp'den Başbakan'a ‘Nokta' Soruları

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “Nokta Dergisine yapılan baskın ve toplatılma kararı,...

Haberler 14.09.2015, 14:15
Chp'den Başbakan'a ‘Nokta' Soruları

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “Nokta Dergisine yapılan baskın ve toplatılma kararı, doğrudan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla mı alınmıştır?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Nokta Dergisi’nin Kağıthane’deki bürosuna sabah saatlerinde polis tarafından baskın düzenlendiğini belirterek şöyle dedi:

“Dergiye yapılan baskın ve toplatılma kararı, doğrudan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla mı alınmıştır?

Kanun gereği 24 saat içinde ilgili savcının Sulh Ceza Hakimliği'nden karar çıkarması gerekirken, hangi yasal dayanaklarla dergi için hemen toplatılma kararı alınmıştır?

Gece baskını yapılmasının gerekçesi terör propagandası yapıldığı iddiası mıdır? Tayyip Erdoğan’ı eleştiren herkes terörist midir? 

Haklarında dava açılmış Cumhuriyet, Şok, Millet, Posta, Yurt, Bugün, Özgür Gündem, Aydınlık ve Birgün gazeteleri terörist gazeteler midir? Aynı şekilde kapatılan internet siteleri, işten atılan gazeteciler de terör propagandası mı yapmaktadır?

7 Haziran seçimlerinden sonra kaç medya grubuna baskın düzenlenmiş, kaç gazeteci tehdit edilmiş veya gözaltına alınmış ve kaç online habercilik yapan internet sitesi kapatılmıştır? Benzer şekilde, 12 Eylül darbesinde kaç gazete ve dergi toplatılmıştır? 

Nokta Dergisi’nin muhalif yayınlarından sonra dergiye milletvekilleriniz, paralı Ak trolleriniz ve Osmanlı Ocağı adı verilen sokak milisleriyle bir baskın ve saldırı yapılacak mıdır?”

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Seçim Hükümeti'nde bağımsız üyeler de dahil AKP'nin ağırlıkta olduğu düşünülürse 1 Kasım öncesi basın-yayın ve halkın haber alma özgürlüğü politikası muhalif veya farklı gruplar için gerekçede belirtildiği gibi engelleme, yeri geldiğinde baskın ve tehdit üzerine mi kurulacaktır?

Hürriyet Gazetesi'ne baskın yapan milletvekilinin ‘bu gibi şeyler devam edecek’ sözleri ve baskından hemen sonra AKP Kongre'sinde bu hareketlerin siyaseten olumlanması anlamına gelen girişimler bir arada düşünüldüğünde; Cumhuriyet Gazetesi'ne erişimin engellenmesi ve Nokta Dergisi’nin basılması, toplatılması politik bir tercih midir?

Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesine erişimin engellenmesi konusunda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Bu engellemenin nedenleri nelerdir?" (ANKA)

(MG/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@