Chp'den Anayasa Mahkemesi'ne Erdoğan Başvurusu (2/son)

ANKARA (ANKA)- CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP seçim destek kampanyası yürüttüğünü iddia ederek acilen anayasal tedbir kararı alınmasını is

Haberler 13.05.2015, 17:48
Chp'den Anayasa Mahkemesi'ne Erdoğan Başvurusu (2/son)

ANKARA (ANKA)- CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP seçim destek kampanyası yürüttüğünü iddia ederek acilen anayasal tedbir kararı alınmasını istedi.

Çıray, Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuruda, Cumhurbaşkanı'nın AKP seçim destek kampanyası yürüttüğünü iddia etti. Başvuruda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzunca bir süredir anayasal tarafsızlığına ve bu konudaki yeminine aykırı olarak iktidar partisi yöneticisi gibi davranarak mitingler düzenleyip toplantılar organize ettiği” öne sürüldü.

-İZMİR MİTİNGİ ÖRNEK GÖSTERİLDİ-

İzmir mitingine değinilen başvuruda, Cumhurbaşkanı'nın kuvvetler ayrılığını ve anayasal tarafsızlığını yerle bir ettiği iddia edildi.

Başvuruda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşma ve tutumlarıyla tarafsızlığını zorunlu kılan başta anayasal yemin olmak üzere bir dizi anayasal hükmü ihlal etmekle kalmayıp, adeta bir tür darbe yaptığı ileri sürüldü.

-CUMHURBAŞKANI’NIN KONUŞMALARINA RADYO VE TELEVİZYONLARDA ENGEL İSTEDİ-

Başvuruda, Anayasa Mahkemesi'nden ilk olarak Cumhurbaşkanı’nın 7 Haziran’a kadar yapacağı etkinlikleri ve konuşmalarında seçim sürecine ve vatandaşın tercihlerine tesir edebilecek unsurlara radyo ve televizyon yayınlarında yer verilmesine engellenmesi yönünde tedbir talebinde bulunuldu.

Başvuruda Anayasa Mahkemesi'nden bireysel müracaatının acilen gündeme alınması da talep edildi. (ANKA/SON)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@