Chp'den ‘Aihm' Teklifi

CHP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine üye seçiminde değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi.

Haberler 17.08.2015, 13:27
Chp'den ‘Aihm' Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine üye seçiminde değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu imzasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Türk Yargıç Üye seçimi Hakkında Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklif,  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine üye seçimindeki esasları değiştiriyor. Buna göre; Dışişleri Bakanlığının Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine sunacağı üç yargıç adayının biri Türkiye Barolar Birliği, biri üst yargı kurumları ve diğeri Hukuk Fakülteleri öğretim üyeleri arasından seçilecek. Dışişleri Bakanlığınca bir ay içerisinde bu kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelik çıkarılacak. Önerilecek yargıçların Konsey resmi dillerinden birini bilmesi kendi alanında en az on beş yıl çalışmış olması, kırk yaşını doldurmuş olması gerekecek.

 Teklifin gerekçesinde, Türkiye’nin AİHM davaları nedeniyle en çok tazminat ödeyen ülkelerden birisi olması nedeniyle yargıç seçiminin çok önemli olduğuna dikkat çekildi.

 Gerekçede, yargıç seçiminde tek yanlı iktidar tasarruflarını önlemek, liyakat, bilgi, tecrübe ve kurumlar arası eşitlik sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@