Chp'den Afetin Vurduğu Çiftçiler İçin Kanun Teklifi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, afet nedeniyle zarar gören çiftçilerin zararının karşılanması için TARSİM’e üyelik şartının kaldırılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Haberler 04.08.2015, 14:01
Chp'den Afetin Vurduğu Çiftçiler İçin Kanun Teklifi

ANKARA (ANKA) – CHP Grup Başkanvekili  Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, afet nedeniyle zarar gören çiftçilerin zararının karşılanması için TARSİM’e üyelik şartının kaldırılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Malatya’daki kayısı üreticileri ile Manisa’daki üzüm üreticileri başta olmak üzere tüm çiftçilerin TARSİM’e üyelik koşulu nedeniyle mağdur edildiği belirtilen teklifle, yüzde 40 olan zarar alt sınırının yüzde 20’ye çekilmesi öngörülüyor.

Teklifin gerekçesinde, Türkiye’de uygulanan tarım politikalarının üretimin  düşmesine, üreticinin yoksullaşmasına, ithalatın artmasına ve çiftçinin toprağından kopup kentlere göç etmesine neden olduğu ifade edilerek, “Son 13 yıllık süreçte uygulanan yanlış politikalar nedeniyle Türkiye’de  işlenen tarım alanı 33 milyon dönüm azalmış, Cumhuriyet tarihinde ilk kez sap ve samanı ithal edilmeye başlanmıştır” denildi. Türkiye genelinde meydana gelen soğuk hava ve don olaylarının da üreticilere büyük zarar verdiği belirtilen gerekçede, ürünleri zarar gören çiftçilerin yardımlardan yararlanma koşullarının ise kanunla zorlaştırıldığı kaydedildi.

Söz konusu kanunda afetin yarattığı zararın yüzde 40 oranında olması, çiftçinin bu zararı diğer tarımsal veya başka gelirleriyle karşılayacak gücü bulunmaması ve kredi veren banka, kooperatif ve benzeri kuruluşlardan bu zararı karşılayacak borç alma imkanı olmaması gibi şartların öne sürüldüğü belirtilen teklifte şöyle denildi:

“Üstelik tarım sigortası yaptırmayan üreticiler 2090 sayılı kanun tarafından değerlendirilmeye alınmamaktadır. Belirtilen bu sebeplerle, Türkiye genelinde tarımsal üretim gerçekleştiren çiftçilerin zararlarının karşılanması güçleşmektedir. Üreticilerin zararlarının karşılanması için şart koşulan yüzde 40’lık zarar oranı ile TARSİM’e sigorta yaptırma şartı, mağduriyetleri beraberinde getirmektedir. Malatya’daki kayısı üreticileri ile Manisa’daki üzüm üreticilerinin de aralarında bulunduğu don, dolu, sel gibi sebeplerle ürünlerini kaybeden çiftçilerin zararlarının karşılanması için çıkarılan 2090 sayılı Kanun ile 5363 sayılı kanunda yapılacak değişikle mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla bu teklif hazırlanmıştır.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@