Chp'den 12 Milyar Dolarlık Madenle İlgili Önemli İddia

ANKARA (ANKA)-CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "12 milyar dolar büyüklüğündeki Kahramanmaraş bakır madeninin, ruhsatı iptal edilen bir firmaya yeniden verilmek istendiği, yönetmeliğin geriye doğru işletilerek kamu zararına n

Haberler 29.04.2015, 20:15
Chp'den 12 Milyar Dolarlık Madenle İlgili Önemli İddia

ANKARA (ANKA)-CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "12 milyar dolar büyüklüğündeki Kahramanmaraş bakır madeninin, ruhsatı iptal edilen bir firmaya yeniden verilmek istendiği, yönetmeliğin geriye doğru işletilerek kamu zararına neden olunacağı" iddialarının doğru olup olmadığını sordu.

CHP’li Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na  bir soru önergesi verdi.

Gök, önergesinde, MTA’nın aramalarında Kahramanmaraş – Afşin – Hüyüklü mevkiinde rezerv yönünden Türkiye’nin en büyük, dünyanın 18. büyük molibden, altın, gümüş, kurşun ve çinko da içeren bakır madeninin bulunduğu iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

“Bulunan bu madenin işletim masrafları dikkate alınmaksızın yapılan hesaplamalarda ekonomik büyüklüğünün 12 milyar dolar olduğu doğru mudur?” sorusunu da yönelten CHP’li Gök, ayrıca şu sorulara yanıt istedi:

“Bu maden sahası BER-ONER firmasının yükümlülüğünde iken, bu firmanın taahhütlerini yerine getirmemesi üzerine, firmanın ruhsatı,  MİGEM (Maden İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından 2003 yılında 3213 Sayılı Maden Kanunu ve 04.04.1998 tarih ve 2307 Sayılı Uygulama Yönetmeliği uygulanarak iptal edilmiş midir?

Adı geçen firma, ruhsatının iptal edilmesi üzerine MİGEM aleyhine Gaziantep 2. İdare Mahkemesinde dava açmış mıdır? Bu davanın Danıştay tarafından reddedilmesiyle hukuki sürecin tamamlandığı doğru mudur?

Bu maden sahasının ruhsatı, Maden Kanununun 47. Maddesi gereğince, 00379 ruhsat numarasıyla 2011 yılında MTA’ya verilmiş midir?

BER-ONER Firmasının adını NESKO MADENCİLİK olarak değiştirdiği ve bu firmanın da 2015 yılı Şubat ayında Yıldızlar Holding tarafından satın alındığı doğru mudur?

BER-ONER Firmasının ruhsatı fesih koşulları oluştuğundan 2001 yılında, 3213 Sayılı Maden Kanununa uygun olarak fesh edildiği halde, 2003 yılında değiştirilen Uygulama Yönetmeliğinin bir maddesi ilgi tutularak ve geriye doğru işletilerek anılan madenin devletin elinden alınarak NESKO Firmasına, dolayısıyla Yıldızlar Holding’e verileceği yönünde hazırlıklar yapıldığı iddiaları doğru mudur?

Bu iddialara karşı bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Doğru ise bu girişimin gerekçesi nedir? 2003 yılında yapılan ruhsat iptali işleminde bir usulsüzlük görülmüş ise, usulsüz işlem yapanlar hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa, bu soruşturma nedeniyle bir cezalandırma söz konusu mudur?

Olağan ve yasalara, yönetmeliklere uygun işleyişte, MTA’nın bulduğu madenleri MİGEM’e devrettiği ve MİGEM’in de bu sahaları ihale yoluyla satması halinde 12 Milyar Dolar değerindeki bu maden sahasından beklenen tahmini gelir ne kadar olacaktır?

Bu maden sahasının yerleşik usule, yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak devletin elinden alınıp NESKO veya Yıldızlar Holding’e verilmesi halinde kamu zararı ne kadar olacaktır?

Maden ruhsatı verme yetkisinin Başbakana verildiği 2012 yılına kadar ve 2012 yılından sonra Yıldızlar Holding’in aldığı ruhsat sayısı nedir?”  (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@