Chp'de Kurultay Sesleri

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım’da yapılan seçimin ardından CHP’de olağanüstü kurultay sesle...

Haberler 03.11.2015, 17:05
Chp'de Kurultay Sesleri

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım’da yapılan seçimin ardından CHP’de olağanüstü kurultay sesleri yükselmeye başladı. CHP Tüzüğüne göre olağanüstü kurultayın toplanması için kurultay üyelerinin tam sayısının beşte birinin imzası gerekiyor.

CHP’de seçim sonrasında olağanüstü kurultay talepleri dillendirilmeye başladı.

-MUHARREM İNCE NE YAPACAK-

CHP kulislerinde Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin olağanüstü kurultay konusunda harekete geçip geçmeyeceği konusunda hafta sonuna kadar bir karar vereceği ifade ediliyor.

-UMUT ORAN  BİR İKİ GÜN İÇİNDE AÇIKLAMA YAPACAK-

İstanbul eski Milletvekili Umut Oran da bir iki gün içinde hem kurultay hem de kurultay da aday olup olmayacağına ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapacak.

-TÜZÜK NE DİYOR-

CHP Tüzüğüne göre Parti Meclisinin kararı ya da kurultay üyelerinin tam sayısının beşte birinin onbeş günlük süre içinde noterden onaylı imzaları ile yaptıkları başvurular üzerine Kurultay, Genel Başkanca olağanüstü toplantıya çağrılır.

Genel Başkan da gerekli gördüğünde, Kurultayı olağanüstü toplantıya çağırır. Birden fazla çağrının bulunması halinde, Genel Başkan bu çağrıları birleştirebilir. Birleştirilerek yapılan olağanüstü kurultay çağrısının gündeminde, her çağrının gündemi ayrı ayrı yer alır ve ayrı ayrı oylanır.

-OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI EN GEÇ KIRK BEŞ GÜN İÇİNDE YAPILIR-

Olağanüstü toplantının gündemi, isteyenlerce düzenlenir. Olağanüstü toplantıda yalnız gündemdeki konular görüşülür, seçim yapılmaz. Ancak Genel Başkan gündeme seçim maddesi koyabilir. Olağanüstü kurultay isteminde bulunan kurultay üyeleri sayısı üye tam sayısının salt çoğunluğunu sağlıyor ise gündeme, güven oyu ve seçim maddesi konulabilir.

Olağanüstü toplantı da, en az on beş (15) gün önce ilgililere duyurulmak koşuluyla en geç kırk beş (45) gün içinde yapılır.

Genel Başkanlığa aday olabilmek için, üye tam sayısının en az yüzde onunun (%10) yazılı önerisi gerekir. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@