Chp'de 131 Milletvekilinden 3 Vekil Liste Dışı Kaldı

ANKARA (ANKA)- CHP'nin milletvekili genel seçimine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (...

Haberler 18.09.2015, 14:55
Chp'de 131 Milletvekilinden 3 Vekil Liste Dışı Kaldı

ANKARA (ANKA)- CHP'nin milletvekili genel seçimine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunulan aday listesinde, 25. Dönemdeki 131 milletvekilinden 128’i listelerde yer aldı, 3 vekil liste dışı kaldı. 550 adaydan 425’i  erkek, 125'i kadın. 14 kadın aday ise birinci sırada gösterildi.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, 1 Kasım günü yapılacak seçimlerde  CHP’yi temsil edecek milletvekili adaylarının listesini saat 14.00’te  Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na teslim etti.

Liste hakkında basın mensuplarına bilgi veren Tezcan şöyle dedi:

“7 Haziran seçimleri öncesinde CHP büyük bir bölümünde adaylarını önseçimle belirledi. 55 seçim bölgesinde önseçim yapmıştık ve önseçim sonucunda oluşan listelerle 7 Haziran seçimlerine gittik. Bu seçimlerde henüz daha milletvekili arkadaşlarımız parlamento performansını gösterebilme fırsatını dahi yakalayamadılar. Tabiri caizse mazbatalarının mürekkebi dahi kurumadı. Dolayısıyla yeni listeleri oluştururken öncelikle önceki listelerimize sadık kalma mümkün olduğunca örgüt tabanının iradesine uygun davranma ve bu konuda 7 Haziran seçimlerinde oluşan listeleri koruma eğilimimiz ağırlık kazandı. Tabii ki çeşitli değişiklikler yapıldı ama esas olarak TBMM’de şu anda görev yapan 131 milletvekili arkadaşımızın 128 tanesi şu anda listelerimizde hala aday olarak bulunmakta.

-125 KADIN ADAY-

550 adayımızın 425’i  erkek, 125 kadın adayımız var.

-14 KADIN ADAY BİRİNCİ SIRADA GÖSTERİLDİ-

14 kadın adayımız birinci sırada gösterildi. İstanbul, Ankara, İzmir’de aynı şekilde birinci sıraları kadın adaylarımıza verdik.

-447 ADAY ÜNİVERSİTE MEZUNU-

Adaylarımızın 13’ü ilkokul mezunu, 11’i ortaokul mezunu, 79’u lise mezunu 447 adayımız üniversite mezunu.

30 yaşın altında 28 genç adayımız var.”

-“SAYIN ÖZÇELİK ADAY OLMAMIŞTIR”-

“Listelerde yer almayan Özçelik’in istifa ettiği yönünde iddialar var, ne diyorsunuz?” sorusuna Tezcan, “Henüz bize ulaşmış bir istifa yok ancak bir şey düzeltelim Sayın Özçelik listelerde yer bulamamış değildir, Sayın Özçelik aday olmamıştır kendi iradesiyle, kendisi aday olmamıştır”  yanıtını verdi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@