Chp Yurt Sorununu Meclis'e Taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, son yıllarda artan üniversite öğrencilerinin yurt barınma sorununun araştırılması ve çözüm önerileri için Meclis araştırması istedi.

Haberler 03.08.2015, 11:52
Chp Yurt Sorununu Meclis'e Taşıdı

ANKARA (ANKA)- -CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, son yıllarda artan üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma sorununun araştırılması ve çözüm önerileri için Meclis araştırması istedi.

Tanrıkulu Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesiyle, üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma sorunlarının araştırılmasını istedi.

Bu gerekçelerle Meclis’te bir Araştırma Komisyonu kurulmasını talep eden Tanrıkulu, hızla yükselen devlet ve vakıf üniversitelerine karşın, Kredi ve Yurtlar Kurumu bütçelerine yeterince ödenek ayrılmadığı için öğrencilerin  önemli ölçüde yurt problemi yaşadığına dikkat çekti.

Tanrıkulu, önergenin gerekçesinde  şu görüşlere yer verdi:

“Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun mevcut kapasitesi ve önümüzdeki süreçte planladığı yeni yurt binalarının da artan öğrenci sayısına yetmeyeceği net bir şekilde görülmektedir”  Son yıllarda vakıf üniversitelerimizin sayısının 76'ye ulaşmasına karşın, vakıf üniversitelerimizin öğrenci sayılarına oranla yurt kapasitelerinde yeterince artış sağlanamamıştır. Vakıf üniversitelerinde yaklaşık 276.118 öğrenci öğrenim görürken, bu üniversitelerimizin yurt kapasitesi ise 8 bin civarındadır. Bu nedenle, vakıf üniversitelerindeki 200 bin öğrenci diğer yurtlarda kalmaktadır. Vakıf üniversitelerinin öğrencilerin barınma sorunu konusunda yeterince duyarlı olmadıkları açıkça görülmektedir. YÖK tarafından bugüne kadar izin verilen vakıf üniversitelerine bir program dahilinde, kendi kapasitelerine yetecek yurt yapımının sağlanması veya öğrenci kapasitelerine göre yapacakları yeni yurt binalarının Kredi ve Yurtlar Kurumu'na tahsis edilmesinin öncelikle sağlanması temel amaç olmalıdır.” (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@