Chp Ysk'ya Başvurdu: Milli Ve Dini Duyguları İstismar Ediyorlar

-YSK’ya başvuran CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “AKP yaptığı baskıların da ötesinde bir ...

Haberler 28.10.2015, 12:40
Chp Ysk'ya Başvurdu: Milli Ve Dini Duyguları İstismar Ediyorlar

-YSK’ya başvuran CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “AKP yaptığı baskıların da ötesinde bir yandan da dini ve milli duygularını istismar ederek propaganda yapıyor” dedi.

ANKARA (ANKA)-CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik'in seçim çalışması için youtube ve Twitter'den yayınladığı tanıtım videosunu YSK'ya şikayet etti.

Erdem’in YSK’ya yaptığı şikayet dilekçesinde, Seçim Kanunu’nun 58. Maddenin 1.fıkrasında yer alan 'Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibareler bulundurulması yasaktır' ve 2820 sayılı Yasanın 87. Maddesinde yer alan “Siyasi partiler, Devletin sosyal veya ekonomik veya siyasi veya hukuki temel düzenini, kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek her ne suretle olursa olsun propaganda yapamaz, istismar edemez veya kötüye kullanamazlar” ifadelerinin yer aldığını belirtti.

Anayasa'nın 24. Maddesine de dikkat çekilen dilekçede, “Faruk Çelik içinde ‘Allah bizimle beraber’ gibi kelimeler geçen ve İstiklal Marşı, Türk Bayrağı ve şehit mezarlığı gibi sembolik değerleri de barındıran reklam filmini yayınlayarak açıkça oy toplama amacı gözetmiştir" denildi.

-“AKP DİNİ VE MİLLİ DUYGULARINI İSTİSMAR EDEREK PROPAGANDA YAPIYOR”-

AK Parti’nin seçime sayılı günler kala baskıyı, kutuplaştırmayı ve istismarı tüm güçleriyle artırmaya başladığını iddia eden Erdem, şöyle dedi:

“Medyaya yönelik operasyonlarla tüm basını gasp etmeye çalışan AKP, yaptığı baskıların da ötesinde bir yandan da dini ve milli duygularını istismar ederek propaganda yapıyor. Soma Bakanı Faruk Çelik'in son reklam klibi AKP'nin oy için neleri kullanabileceğinin ispatı niteliğindedir. İstiklal Marşı'nın kullanımı, ‘Allah bizimle beraber’ söylemi, şehit mezarında annelerin gözyaşının gösterimi gibi sahneler tümüyle duygu sömürüsü ürünüdür. Şehit mezarlığının ve mezarın başında ağlayan bir annenin gösteriminin, bir siyasinin şehit tabutuna elini koyarak konuşma yapmasından veya terör saldırısı sonrası gol sevincini unutturmaya çalışan bir siyasinin gözyaşından bir farkı yoktur.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@