Chp, Takibe Alınan Kredileri Sordu

ANKARA(ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, takibe alınan kredileri sordu.

Haberler 14.09.2015, 17:10
Chp, Takibe Alınan Kredileri Sordu

Gök, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Türkiye’deki bankaların, yurt içinde kullandırdığı kredilerin sektörel dağılımını, 31 Aralık 2014 ve 30 Eylül 2015 bakiyelerini  yabancı para, Türk parası cinsinden ayırarak açıklar mısınız?

31 Aralık 2014 ve 30 Eylül 2015 tarihleri takibe alınan kredilerin sektörlere ve yabancı para, Türk parası cinsinden dağılımı nasıldır?

Türkiye’deki şirket ve diğer kuruluşların Türkiye’deki bankaların teminatıyla yurt dışından aldıkları dış borçların sektörlere göre dağılımı nedir?

Türkiye’deki bankaların sermaye yeterliliği oranlarında 2015 yılının ilk yedi aylık döneminde azalma yaşanmaktadır. BDDK’nın verilerine göre bankacılık sektörünün ‘çekirdek sermaye yeterliliği rasyosu’, bu yılbaşından bu yana yüzde 14’ten yüzde 13’e, standart yeterlilik rasyosu ise yüzde 16’dan yüzde 15’e gerilemiştir. Bu gerileme nereden kaynaklanmıştır? Türk parasının hızlı değer kaybının bu gerilemedeki payı nedir?

Yaşanan son gelişmelerin bankacılık sektörünü ve reel sektörü daha fazla olumsu etkilememesi için hükümetiniz ve diğer bağımsız kuruluşlar tarafından herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmışsa ne tür önlemler alınmıştır? Alınmamışsa önlem almayı düşünüyor musunuz?” (ANKA)

(MG/AYÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@