Chp Suruç'u Meclis Gündemine Taşıdı

CHP Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, Suruç’ta meydana gelen ve 32 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırının ardından “ulusal yas” ilan edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Haberler 21.07.2015, 15:43
Chp Suruç'u Meclis Gündemine Taşıdı

ANKARA (ANKA)- CHP Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, Suruç’ta meydana gelen ve 32 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırının ardından “ulusal yas” ilan edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

CHP’li Özyalçın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; “Suruç’ta neden ulusal yas ilan edilmedi?” diye sordu.

Suruç’taki patlamanın fail ya da faillerinin kim olduğunu, hukuki sürecinin nasıl seyrettiğinin Davutoğlu taraufından açıklanmasını isteyen Özyalçın, “Acı olayın istihbarat zafiyeti nedeniyle önlenemediği iddiası doğru mudur?” diye sordu. CHP milletvekili, ulusal yas ilan edilmemesini eleştirdi ve “Suudi kralı öldüğünde bayrakları yarıya indiren devletin Suruç’ta yitirdiğimiz canlar için ulusal yas ilan etmemesinin gerekçesi nedir?” sorusuna yanıt verilmesini istedi.

Reyhanlı’daki toplantının organizasyonunun kim ya da kimler tarafından yapıldığının açıklanmasını da isteyen Özyalçın, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“Reyhanlı’daki toplantıya kaç Suriyeli katılmıştır? Katılanlar hangi sıfatla ve hangi tarihlerde Türkiye’ye nereden giriş yapmışlardır? Giriş yapanlar arasında Türkiye’nin ‘terörist’ saydığı örgütle ilişkileri olduğu bilinen kişi ya da kişiler var mıdır? Söz konusu toplantıya katılan kaç Suriyeli “muhalif” kaç gün süre ile Türkiye’de kalmıştır? Kaldıkları süre içinde nerede barınmışlar, barınma ücretleri kim ya da kimler tarafından karşılanmıştır? Toplantının Türk istihbaratının gözetimi altında yapıldığı iddiası doğru mudur? Toplantıya istihbarat birimlerinden bir katılım olmuş mudur? Türkiye üzerinden Suriye’deki gruplara gönderilmek üzere silah ya da bir başka askeri mühimmat gönderildiği iddiaları doğru mudur? Sözü edilen çerçevede, son altı ay içinde kaçak yollardan ülkemize sokulan mühimmat miktarı nedir? Bu mühimmatlar Türkiye’de herhangi bir terör olayında kullanıldığına dair bilgi/bulgu var mıdır?”  (ANKA)

(BK/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@