Chp ‘Smart'ı Sordu

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran,  Ulaştırma Bakanı’na, “2015’te kullanılacağı açıklanan SMART, neden halen yaşama geçirilemedi?” diye sordu. Oran, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’i

Haberler 13.05.2015, 20:07
Chp ‘Smart'ı Sordu

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran,  Ulaştırma Bakanı’na, “2015’te kullanılacağı açıklanan SMART, neden halen yaşama geçirilemedi?” diye sordu.

Oran, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Türkiye’de Hava Trafik Kaynaklarının Düzenli Modernleştirilmesi  (SMART) projesi hangi aşamadadır? Nisan 2015’te kullanılacağı açıklanan SMART, neden halen yaşama geçirilemedi?

2007 yılı için öngörülen yazılım ve donanımlar bugünün gereksinimlerini karşılayabilecek mi, bunları güncellediniz mi?

İtalyan Seleks firması ihaleyi sonuç olarak kaç Euro önererek kazandı, bugüne kadar hangi tarihlerde ne kadarlık ödeme yapıldı, zamanında teslim edilmeyen iş nedeniyle bu firmaya herhangi bir ceza verildi mi, bu konuda ne yapıldı?

Ön çalışmaları 1995 - 1996 yıllarında başlatılan SMART’a göre Türk hava sahasının tek merkezden yönetileceği planlanırken, çok özen gerektiren ‘hava trafik kontrolörü’ istihdamı planlaması, neden o plan doğrultusunda yapılmadı da, son 3 yılda yeterli eğitimleri görmeden mesleğe alındılar?

Son 3 yılda mesleğe başlayan 500’den fazla kontrolörün yıpranması ve yaşlanmasıyla 15 - 20 yıl sonra hava trafik kontrol hizmet sunumunda ya da bu kişilerin aynı dönemde topluca emekli olduklarında büyük bir ‘kontrolör’ açığı ortaya çıkmayacak mı?

Son SMART planlandığı gibi hava sahası Ankara’dan tek merkezden değil, üst geçişlerin yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir kendi hava sahalarını yeni inşa edilen sözde SMART binalarını kullanacaklar, ancak üst yapı olarak kontrolü yeni araçlarla, eski sistemlerle yapacaklar. Bu uygulama hava sahasının güvenliğine herhangi bir katkı sağlayabilecek mi?

Bu olumsuzluk en çok Türkiye’nin en büyük ve en yoğun trafiğine sahne olan Atatürk Havalimanı’nı etkilemiyor mu? Yanlış planlama ile çok sayıda hava trafik kontrolörünün Ankara’ya atanmaları nedeniyle İstanbul’da sıkıntı yaşandığı doğru mudur? Günde 250 kadar uçak inen Esenboğa bağlantılı, yaklaşık 4500 yabancı ya da askeri uçuş yaşanıyor. SMART’ta Esenboğa’da 300 civarında kontrolör görevdeyken, günde en azından 1300 uçağın iniş kalkış yaptığı Atatürk Havaalanı’nda yalnızca 90 kontrolör hizmet vermesi normal midir?” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@