Chp Şehit Savcı Kiraz İçin Komisyon İstedi

ANKARA (ANKA)- CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümünü araştırmak üzere  Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde bir komisyon kurulmasını isterken, “Savcının ölümüne yol

Haberler 02.04.2015, 13:24
Chp Şehit Savcı Kiraz İçin Komisyon İstedi

ANKARA (ANKA)- CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümünü araştırmak üzere  Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde bir komisyon kurulmasını isterken, “Savcının ölümüne yol açan kurşunların polislerin silahından çıktığı yönünde ciddi emareler vardır” dedi.

-“YARGISIZ İNFAZ YAPILDIĞI YÖNÜNDE CİDDİ EMARELER VARDIR”-

Aygün, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığına yaptığı başvuruda, 31 Mart 2015 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde savcı Mehmet Selim Kiraz’ın yasadışı örgüt DHKP/C üyesi iki kişi tarafından rehin alındığını belirterek, “Aynı günün sonunda üç insanın ölümüyle biten polis operasyonunun sonunda 'yargısız infaz' yapıldığı yönünde ciddi emareler vardır” dedi.

Aygün başvurusunda şu değerlendirmelerde bulundu:

“Elinde sadece 7.65 diye bilinen 1 adet tabanca bulunan örgüt üyelerinin bulunduğu odaya bayıltıcı gaz sıkmak gibi yöntemlerle müdahale edilip hiç kimsenin burnu kanamadan mesele çözülebilecek iken, bomba ve silah kullanılarak ikisi örgüt mensubu, biri savcı 3 insan öldürülmüştür.

Basında yayınlanan ses kayıtlarına göre, örgüt üyeleri marş söyleyip slogan atarken dışarıdan bomba ve silahlarla müdahale başlamıştır. Ses kayıtlarına göre, örgüt üyeleri yaralıyken ve savcı hala sağ iken şiddetli tarama devam etmiştir.

Olayda sadece odadaki 3 insanın ölmüş olması gerçeği, tek taraflı ateşli silah kullanıldığı ve yargısız infaz yapıldığı kuşkusunu güçlendirmiştir.

Savcıyı kurtarma odaklı bir müdahale değil, adeta odayı havaya uçurarak tüm delilleri karartma söz konusudur.

Örgüt üyelerinin otopsisine giren avukat Günay Dağ'ın açıklamasına göre, öldürülen 2 kişinin baş, yüz, kol, gövde ve bacaklarında çok sayıda kurşun yarası tespit edilmiştir. Bu otopsi, yargısız infaz savını güçlendirmiştir. 

-“BAĞIMSIZ BİR KOMİSYON ARACILIĞIYLA İNCELEME YAPMAK ZORUNLUDUR”-

Katledilen savcının korumalarının olaydan 10 gün evvel çekildiği iddia edilmiştir.

Savcının ölümüne yol açan kurşunların polislerin silahından çıktığı yönünde ciddi emareler vardır.    

Çağlayan katliamını savcılık ve polis gibi kurumlar hükümete bağımlılıkları nedeniyle aydınlatamaz.

Bağımsız bir komisyon aracılığıyla inceleme yapmak zorunludur.”

-ÇAĞLAYAN ADLİYESİNE BİR HEYET GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİ-

Tanıklar ve ses kayıtlarının dinlenmesi, olay günü arabuluculuk yapan sivil toplum kurumlarının da çalışmaya dahil edilerek tüm delillerin toplanması isteyen Aygün başvurusunda, “3 kişinin yaşamını kaybettiği Çağlayan katliamının bütün detayları ile araştırılması ve hakikatin ortaya çıkarılması için Çağlayan Adliyesine bir heyet gönderilmelidir. 4 partiden 1'er milletvekilinden oluşacak bu heyet aracılığıyla derhal olaya el koyulmalıdır” dedi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@