Chp Seçim Güvenliğini Meclis'e Taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, vatandaşlarda oluşan seçimlerde hile şüphesine neden olan endişeleri ortadan kaldıracak çalışmaların ve şeffaf bir yapının oluşmasını sağlayacak çalışmaların acilen yapılmasını istedi.

Haberler 25.08.2015, 10:52
Chp Seçim Güvenliğini Meclis'e Taşıdı

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, vatandaşlarda oluşan seçimlerde hile şüphesine neden olan endişeleri ortadan kaldıracak çalışmaların acilen yapılmasını istedi.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “YSK’nın güvenliği çok tartışmalı olan bir işletim sistemi kullandığı, bu sistemin Avrupa’da devlet kurumlarında yasaklandığı” şeklindeki iddialara dikkat çekerek şöyle dedi:

“Yüksek Seçim Kurulu’nda SEÇSİS Projesinde kullanılan işletim sisteminin ismi nedir?

Bu işletim sisteminin güvensiz olduğu ve AB ülkelerinde yasaklandığı iddiaları doğru mudur?

İddia doğru ise bu işletim sistemi hangi AB ülkelerinde yasaklanmıştır?

SEÇSİS Projesi hangi yazılım dili veya dilleri ile geliştirilmiştir?

SEÇSİS Projesinde hangi veri tabanını kullanmaktadır?

Seçimlerde aday olamayacakların tespiti amacıyla; Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?

Seçmen olamayacakların tespiti için Milli Savunma Bakanlığı, Askere Alma Dairesi Başkanlığı (ASAL) ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?

Siyasi partilerin seçime katılıp katılamayacağını ve ülke genelinde teşkilatlanma düzeylerini tespit amacıyla Yargıtay ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?

SEÇSİS projesi ile ilgili olarak söz konusu şaibe ve iddiaları ortadan kaldırabilmek için, uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması ne zaman gerçekleştirilecektir?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@